Ляйтнер Гернот

Ляйтнер Гернот

Категорія Пов'язана особа
Дата народження
Місце народження Велланд, Канада
Громадянин(-ка) Австрія
Має зареєстрований бізнес Словаччина ( ) , Україна
Остання посада Carpathian Mountain Resort, Керівник
icon
ЗВ’ЯЗКИ з фізичними особами
Iм’я Тип зв’язку Перiод
ділові зв'язки
ділові зв'язки
icon
ЗВ’ЯЗКИ з юридичними особами
Iм’я Тип зв’язку Код
Керівник 51896303
icon
Досьє:

У липні 2020 року Офіс президента України провів нараду, на якій обговорювалося створення високогірного всесезонного спортивно-туристичного кластеру "Боржава" в Карпатах. Проєкт презентував громадянин Австрії Гернот Ляйтнер. Він є директором словацької Carpathian Mountain Resort, яка через низку українських компаній володіє пів тисячею гектарів землі на Закарпатті, де й заплановано побудувати новий курорт. На початок 2021 року ці землі були арештовані в рамках кримінальної справи Національного антикорупційного бюро України.

Інша компанія Ляйтнера Masterconcept більше половини своїх доходів отримує у Росії, в тому числі на державних замовленнях. Майже всі клієнти Ляйтнера – це або приватні фірми з російським капіталом, або сама РФ у вигляді, наприклад, "Російської залізниці"» чи міської адміністрації Сочі. Австрієць також допомагав Росії організовувати зимові Олімпійські ігри в 2014 році у Сочі. 

Саме фірма Masterconcept Ляйтнера за часів Януковича була залучена для підготовки України до участі в Олімпіаді-2022, коли цей проект курував Владислав Каськів. Реалізація проєкту "Олімпійська надія" Януковича у майбутньому перетворилась у кримінальну справу щодо розтрати й подальшої легалізації виділених під це державних коштів. За даними судового реєстру, саме згадані ділянки стали об’єктом легалізації частини виведених 165 млн грн коштів держбюджету, що мали піти на "Олімпійську надію – 2022".

Як з'ясували "Наші гроші", спочатку місцеві чиновники безкоштовно виділили ділянки фізособам, які у подальшому продали їх на користь понад 10 фірм, підконтрольних людям Каськіва (для оплати фірми використовували частину "відмитих" державних 165 млн грн). При цьому частина фізосіб – це були підставні особи, які нічого не знали ні про отримання землі, ні про оформлення на них довіреностей і подальший продаж ділянок.

З зазначених фірм закарпатські землі залишилися у власності дев’яти. Ще 5 компаній з цього списку володіють великим масивом ділянок на Волині.
Таким чином, як вдалося встановити за даними держреєстрів, власниками 495 ділянок загальною площею 450 га в районі Боржави є "Боржава Девелопмент", "Боржава Ленд", "Боржава Інвест", "Таурус Проперті", "Таурус Інвест", "Таурус Ленд" і "Свалява Ленд". Крім того, ще дві пов’язані компанії – "Боржава Скі" і "Скай Ленд" – володіють поруч 15 гектарами. Кінцевим власником усіх цих компаній у 2019 році стала Carpathian Mountain Resort, керівником якої також є Ляйтнер. Крім того, в Єдиному державному реєстрі Ляйтнер через Carpathian Mountain Resort зазначений бенефіціарним власником українських компаній.

Як зазначає видання "Наші гроші", компанія Ляйтнера Masterconcept у 2012 році виграла 651 тис євро на розробку техніко-економічного обґрунтування інфраструктури "Олімпійської надії – 2022". Крім того, українські фірми, якими володіє Гернот Ляйтнер, і він сам мають тісні зв’язки із так званою групою Львочкіна-Фірташа, куди входить і Каськів.

Зокрема, власником словацької компанії Carpathian Mountain Resout є кіпрська фірма Kardaner Limited, співвласником якої з 2013 по 2017 роки значилася Марія Шуфтас. Вона відома як співдиректор Centragas Holding Limited (співвласник "РосУкрЕнерго") і керівник кіпрської компанії Oskaro Investments Limited Сергія Льовочкіна.

З 2017 року власником Kardaner Limited стала компанія WSR Investment Holding Limited з ОАЕ, а секретарем – Георгія Георгіу. Ця особа також є керівником Serada Enterprises Limited - однієї з кіпрських компаній Юлії Льовочкіної, а раніше – компанії Raga Establishment Ltd (колишня Epic Telecom Invest Ltd), причетної до тіньової приватизації державного телекомунікаційного гіганта "Укртелеком".

Kardaner Limited також володіє австрійською компанією Teleferic Holdings GMBH, керівником якої також є Гернот Ляйтнер. Представником Teleferic Holdings в Україні був Андрій Банцер, екс-помічник Каськіва в парламенті. Крім того, за даними слідства відомо, що Teleferic Holdings була однією з компаній, через яку було легалізовано частину коштів з "Олімпійської надії – 2022" і за які у подальшому були куплені 450 га в районі Боржави.

Словацька компанія Carpathian Mountain Resort зареєстрована у Братиславі на вул. Дунайській, 8. За цією ж адресою прописані компанія Vibe Studio, власницею якої є Тетяна Каськів (дружина рідного брата Владислава Каськіва), а також Lán Invest, власником якої є словацький юрист Даніель Грігель. Також Грігель раніше був власником компанії Huxley, коли керівником фірми був Владислав Каськів. А в 2016-2017 рр. очолював компанію Nafta-Gaz Slovakia, бенефіціарним власником якої був Ігор Воронін, бізнес-партнер Дмитра Фірташа та Івана Фурсіна.

Крім того, Грігель був керівником і співвласником словацької компанії NaviCom NRG разом із Наталією Сусловою, матір’ю екснардепа Євгена Суслова, давнього друга Каськіва. У 2017-му саме батько Суслова сплатив державі 7,5 млн грн, у розтраті яких підозрювали Каськіва. За однією адресою з NaviCom NRG у Братиславі (Karpatské námestie 10A) зареєстрована компанія Prime Capital Олександра Каськіва – рідного брата Владислава Каськіва, компанія S.A. finance and trading, засновником якої раніше була довірена особа Каськіва Сергій Свириденко, а також компанія AB&P згаданого Андрія Банцера.

Керівником українських компаній, на які оформлено 450 га в районі Боржави, є Ірина Кух. Вона колишня працівниця Держінвестпроекту часів Каськіва та експомічниця Юрія Чижмаря у Раді VIII скликання (2014-2019). При цьому, матір Чижмаря була у співвласниках інвестора Боржави у 2007 році. У червні 2020 року Чижмарь став радником мера Києва Віталія Кличка. А його дружина Катерина Чижмарь з вересня того року працює в Офісі президента.

Катерина Чижмарь є співзасновницею компаній "Акванова Девелопмент" і "Акванова Гідроресурс" разом із другом Каськіва, бізнесменом Ігорем Тинним. У 2008-2009 рр керівником "Акванова Девелопмент" був Банцер, а у 2009-2011 співвласником – експомічник Каськіва та Чижмаря в парламенті Богдан Кинів.

Водночас, Тинний є бізнес-партнером Юлії Льовочкіної, зокрема, у ТОВ "Енергія Карпат" (через кіпрську Mizonio Holdings Limited), керівником якого у 2008-2009 рр також був Банцер, а секретарем Mizonio Holdings є згадана Марія Шуфтас.

Таким чином, висвітлені факти свідчать про тісні зв’язки Ляйтнера із групою Льовочкіна-Фірташа. А контрольовані Ляйтнером фірми, згідно судових ухвал, були у ланцюжку компаній, на які вивели державні 165 млн грн з "Олімпійської надії" і за які були придбані земельні ділянки загальною площею понад 450 га в районі Боржави. У справі "Олімпійської надії – 2022", яка об’єднана із розкраданнями на ще одному нацпроекті – "Якісна вода", підозри отримали 9 осіб. Розслідування завершено і справа передана на розгляд до Вищого антикорупційного суду.

Серед вказаних 9 осіб – двоюрідний брат Каськіва Олександр Матковський, Сергій Шут ("права рука" Каськіва, його ексзаступник у Держінвестпроекті), Вадим Бей (експрацівник Держінвестпроекту), Андрій Леміш (ексголова інвестиційного комітету Держінвесткомпанії), Андрій Стельмах (фіктивний керівник фірм), Руслан Усов (водій Шута), Сергій Моісеєнко (водій Каськіва), Сергій Лідов (водій Шута, екскерівник ТОВ "Боржава Резорт"), Юрій Лутак (ексдиректор ДП "Держінвесткомпанія").

Також по цій справі заочно підозру отримав і згадуваний брат Владислава Каськіва – Олександр, який у 2015 році виїхав з України. У листопаді 2020 року ВАКС заочно обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Усі вони обвинувачуються у розкраданні 259,2 млн грн на двох нацпроектах – 165 млн грн на "Олімпійській надії – 2022" і 95 млн грн на "Якісній воді".

Захисниками обвинувачених виступили адвокати АО "Креденс" (раніше – АО "Татаров Фаринник Головко"). Воно було створене у 2017 році, а його співвласником був заступник керівника Офісу президента Олег Татаров.

Журналістам проєкту "Схеми", вдалося знайти й інші зв'язки Ляйтнера з родиною Каськіва та реалізацією спортивно-туристичного кластеру "Боржава". Зокрема, з'ясувалося, що згадуваний словацький юрист Даніель Грігель займався реєстрацією словацьких компаній Vibe Studio та Prime Capital подружжя Каськівих і Carpathian Mountain Resort Ляйтнера.

Сам Григель пояснив, що Carpathian Mountain Resorts створили влітку 2018 року, а представником засновників виступив Юрій Залуський, який, на думку юриста, відповідав за цей проєкт. Водночас, Юрій Залуський також був на нараді в Офісі президента влітку 2020 року.

У розпорядження авторів розслідування потрапили документи, які підтверджують зв’язок між Залуським і Каськівим. Наприклад, у листі, датованому листопадом 2019 року, йшлося про те, що Залуський як представник проєкту "Боржава" в Україні повідомляв про плани переписати словацьку Carpathian Mountain на Владислава Каськіва. Іще один документ, уже від 2020 року, свідчить про те, що Каськів став радником словацької фірми, отримавши широкі повноваження: управляти, розробляти і просувати проєкт "Боржава" в Україні. За щомісячну зарплату в 2000 євро.

У відповідь на запит "Схем" Ляйтнер підтвердив, що Владислав Каськів став радником Carpathian Mountain Resort, а також ж підкреслив, що є власником словацької компанії.

Сам Владислав Каськів заперечив причетність до нинішнього проєкту "Боржава", але підтвердив, що "час від часу" спілкується з австрійцем Ляйтнером.

Крім того, журналісти отримали доступ до листування Каськіва, а також особистих помічників та довірених осіб Сергія та Юлії Льовочкіних. Електронні листи охоплюють період з 2014 по 2016 роки. З-поміж іншого вони свідчать про те, що Юлія Льовочкіна була причетна до управління рахунками Teleferic Holdings, через яку виводились кошти з державного бюджету, призначені на реалізацію проєкту "Олімпійська надія".

Так, 21 березня 2014 року один із листів надіслала Ірина Дирдіна. Вона ексдиректорка юридичної фірми "Сі.Ті.Ар", якій, відповідно до декларацій Льовочкіних, політики довіряють управління своїми активами. Цей лист вона адресувала на ім’я іншої довіреної особи українських політиків – британця Чарльза Трехерна. Він же, як виявили в OCCRP, тримав частку Льовочкіних у латвійського банку Trasta Komercbanka, причетного до фінансової "пральні" з Росії — великої фінансової схеми, розкритої OCCRP у 2014 році. Трехерн також управляв їхніми рахунками в банку. Другий адресат – його асистентка Александра Швеблік.

У листі було прохання переказати майже 215 тисяч євро від Teleferic до української фірми "Боржава резорт холдінг" із призначенням "поповнення капіталу". При цьому в листі окремо зазначалось: "Гроші необхідні для придбання землі".

Залучалися також особисті парламентські помічники на той момент Юлії Льовочкіної: Сергій Ковалишин, Ірина Кутуєва та Зореслава Нікітчина (Любанська). Зокрема, Ковалишин, у тому ж 2014 році в листі до Трехерна просить прискорити перерахунок коштів із Teleferic до підконтрольних українських компаній Borzhava Development та Borzhava Lend. Також в імейлах з’являється згадка про "Ю.В." – такі ж ініціали у Льовочкіної Юлії Володимирівни.

У прикріпленому помічником файлі була таблиця із сумами грошей, які прямували з австрійської Teleferic до низки українських фірм. Загалом у той період було перераховано понад 200 тисяч доларів. Гроші від Teleferic Holdings продовжували надходити і у 2015, і у 2016 році.

Інше листування того періоду свідчить про те, що Каськів регулярно звітував Льовочкіну, який тоді очолював Адміністрацію президента Януковича, і просив про сприяння "на найвищому рівні".

Натомість, Ляйтнер запевнив журналістів, що є кінцевим бенефіціаром як Teleferic Holdings, так і Carpathian Mountain Resort. Він також не заперечував, що знайомий із Юлією Льовочкіною з 2015 року й підтримує з нею "сталі ділові відносини протягом декількох років".

Детальніше в сюжеті: 


icon
ДОКУМЕНТИ
інші варіації імені

Lyaĭtner Hernot

Ljajtner Gernot

Ljajtner Hernot

Lâjtner Gernot

Lyaytner Hernot

Liaytner Hernot

Liaitner Gernot

Liaitner Hernot