Мамчур Іван Олександрович

Мамчур Іван Олександрович

Категорія Пов'язана особа
Дата народження
Громадянин(-ка) Україна
Остання посада ГО "ПАРТІЯ ШАРІЯ", Засновник
icon
ЗВ’ЯЗКИ з фізичними особами
Iм’я Тип зв’язку Перiод
icon
ЗВ’ЯЗКИ з юридичними особами
Iм’я Тип зв’язку Код
Засновник 43203951
Фінансові зв'язки 39644910
icon
Досьє:

Рух "Чесно", досліджуючи фінанси Партії Шарія, виявив, що протягом першого кварталу 2020 року політсила отримала понад мільйон гривень від трьох громадських організацій. Найбільшим донором політсили стала громадська організація з назвою "Партія Шарія", яка перерахувала на рахунок партії 430 тисяч гривень. Засновником організації є екскандидат до парламенту від Партії Шарія Іван Мамчур, який називав себе "CEO партії". Також Мамчур із власних коштів оплатив на 124 тисячі гривень рекламу партії через соцмережі. При цьому жодної заробітної плати він у партії, відповідно до звіту, не отримував.

Ще 306 тисяч гривень на  рахунок партії перерахувала громадська організація "Право на правду". До слова, таку ж назву має й партійна газета. Організацію створили наприкінці січня 2020 року, а вже на початку лютого вона почала фінансувати Партію Шарія. Співзасновником і керівником організації був одесит Олег Нагаткін. Його син Олексій Нагаткін — керівник місцевого осередку політсили. Окрім цього, "Право на правду" також орендує офіс в Одесі для місцевого осередку та ще сім приміщень у райцентрах області. Також організація орендує для одеської "Партії Шарія" автомобіль Opel Vivaro.

Майже 270 тисяч гривень на центральний рахунок партії перерахувала організація "Шукачі рішень", зареєстрована в Дніпрі. Цю громадську організацію теж було зареєстровано взимку 2020-го — і теж невдовзі після реєстрації вона почала фінансувати Партію Шарія.

Майже всі отримані від громадських організацій кошти Партія Шарія витратила на оренду приміщень (604 тисячі гривень) та на виплату зарплат і податки (315 тисяч гривень). У лютому кількість працівників партії зросла до 20 осіб. Зарплати в них — до шести тисяч гривень на місяць. При цьому, звіт партії може не відображати всіх витрат, зокрема, на офіси. Приміром, у січні 2020 року партійний сайт повідомляв про підпал офісу Партії Шарія у Херсоні. Однак, за офіційною фінзвітністю, офісу в Херсоні партія не має.

Окрім цього, у своїй рекламі в Facebook партія звітувала, що витратила дев’ять мільйонів гривень на апарати штучної вентиляції легень для українських лікарень, однак у фінансовій звітності партії таких витрат також немає. На думку авторів дослідження, фінансування партій через ГО дає змогу приховати справжнє походження коштів.

У серпні 2020 року проєкт Bihus.Info повідомив, що Державна фіскальна служба України відкрила провадження (№32020000000000094) стосовно ймовірного внесення Шарієм неправдивих відомостей при реєстрації ФОПу. Попри те, що він виїхав з України ще в 2012-му, місцем проживання при реєстрації ФОПу у 2020-му був вказаний Київ. 

Згідно з даними держреєстру, 16 березня 2020 року було зареєстровано фізичну особу-підприємця Шарія Анатолія Анатолійовича та вказано місце проживання: 04212, м. Київ, вул. Малиновського, буд. 3-А, кв. 162. Водночас, згідно постанови Верховного суду встановлено, що Шарій з 2012 року не був в Україні. Це може свідчити, що Шарій чи інша уповноважена особа внесли в документи, які подаються для проведення державної реєстрації ФОП, завідомо неправдиві відомості щодо місця проживання. Відповідно, ДФС розпочато кримінальне провадження за частиною першою статті 205-1 Кримінального кодексу України. Такі незаконні дії караються штрафом від п’яти тисяч до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк від трьох до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років.

У жовтні 2020 року Bihus.Info з'ясували, що неофіційні витрати Партії Шарія в рази перевищують витрати, про які політсила офіційно відзвітувала перед Національним агентством із запобігання корупції. Журналісти отримали доступ до кількох внутрішніх Телеграм-чатів партійців Шарія, де обговорюються фінансові питання. Їхніми учасниками є дружина Анатолія Шарія Ольга Бондаренко, відповідальний за інформаційну політику партії Мамчур, відповідальна за фінанси Анжела Ларкіна та представник партії Олександр В’юник.

В чаті обговорюються всі надходження і витрати, зокрема: заробітна платня не лише офіційних партійців, а й безлічі неформальних членів команди Шарія, які взагалі відсутні в офіційних звітах партії;  витрати на мерч і поліграфію, витрачене паливо і оплату експертам за позитивні згадування партії та просування партійних тез в ефірах телеканалів. Відповідно до переписок, левова частка партійних коштів “ходить” або у вигляді готівки, або через перекази на особисті карткові рахунки партійців.

В офіційному партійному звіті за І квартал 2020 року вся ця інформація не відображена. В документі сказано, що за три перші місяці року партія отримала пожертв на трохи більше мільйона гривень і витратила їх в основному на оренду офісів і невеличкі зарплати окремим працівникам. Натомість у "тіньових" звітах партії заявлено, що лише на зарплати і лише за один місяць було витрачено понад 1,3 мільйона гривень, що  більше, ніж офіційні надходження і витрати усієї партії за три місяці.

Більше того, в офіційному звіті Партії Шарія сказано, що заявлений мільйон гривень пожертв вона отримала через ряд громадських організацій. Інформація з переписок свідчить про те, що ці громадські організації не є звичайними жертводавцями, а навпаки,  фінансами їх наповнюють самі ж шаріївці для подальшого перерахунку коштів на рахунки партії, аби та могла показувати хоч якісь офіційні проплати. При цьому, партійці регулярно обговорюють витрати на оренду житла для керівника однієї з цих громадських організацій і члена команди Партії Шарія Мамчура. В місяць на квартиру для "головного благодійника" партії самі ж партійці витрачають 1 200 доларів. Сам Мамчур в голосових повідомленнях іншим учасникам чатів зізнається, що йому вже дзвонили з банку і блокували рахунок, бо через нього пройшло забагато коштів, походження яких він пояснити не міг.

З переписок також випливло, що цілій низці телевізійних експертів і політологів розписувалися гонорари за позитивні згадки Шарія та його партії під час ефірів на різних телеканалах. Аналіз переписок і долучених до них файлів показав, що щонайменше з лютого партійці отримували від політекспертів щотижневі звіти, у яких йшлося про кількість ефірів зі згадуванням Шарія та його партії і містилися посилання на них. Самі партійці цю інформацію вносили до окремої таблиці, де експерти і телеканали були розділені на окремі категорії – "звичайні" і "ВІПи". Від цих критеріїв залежали гонорари, які становили від 90 до 200 доларів за один ефір. В таблиці найчастіше згадуються телеканали з пулу Медведчука (112 Україна, ZIK та NewsOne), а також "Прямий", "Наш", 5 канал, "Київ" та ін.

Найбільший знайдений журналістами бонус становив 500 доларів і, якщо вірити внутрішнім партійним звітам, був виплачений політологу Валентину Гайдаю за березневий ефір на телеканалі "Наш", під час якого Гайдай вступив в довгу суперечку з нардепом Олексієм Гончаренком.

Координацією процесу найвірогідніше займалися експерти Анне Бикова та Михайло Железняк, чиї банківські картки були вказані в якості реквізитів для оплати послуг експертного пулу. Нині і Бикова, і Железняк є членами команди партії Шарія. В окрему категорію в переписках було винесено політексперта Кирила Молчанова. Гонорар Молчанова, відповідно до переписок становив 1 000 доларів (вірогідно – на місяць).

Відповідно до опрацьованих журналістами чатів, гонорари експертів "розкидалися" на банківські картки або ж виплачувалися готівкою. Номери карток, вказані в чатах – ідентифікуються за Анне Биковою та Михайлом Железняком.

Жодної згадки про подібні платежі у офіційних звітах партії Шарія немає.

При цьому фінансами розпоряджалася особа на ім’я Анжела Василівна Ларкіна. Вона не просто давала фінальне погодження на ті чи інші витрати, а й забезпечувала їх коштами для задоволення партійних потреб, від виплати неофіційних зарплат активістам в осередках партії – до оплати оренди офісів тощо. Журналісти ідентифікували Ларкіну як топ-менеджера мережі заправок "БРСМ", оскільки вона є керівником безлічі компаній, що входять у структуру мережі.

Детальніше у відео:

icon
ДОКУМЕНТИ
інші варіації імені

Mamchur Ivan Olecsandrovych

Mamtschur Iwan Oleksandrowytsch

Mamtchour Ivan Oleksandrovytch

Mamčur Ìvan Oleksandrovič

Mamchur Ivan Oleksandrovich

Mamchur Ivan Alexandrovich

Mamchur Ivan Olexandrovych

Mamchur Ivan Oleksandrovȳch

Mamčur Ivan Oleksandrovič

Mamčur Ivan Aleksandrovič

Mamchur Ivan Oleksandrovych

Mamčur Ivan Oleksandrovyč

Мамчур Иван Александрович

Mamchur Ivan Aleksandrovich