PEP.org.ua

Луценко Юрій Віталійович

Луценко Юрій Віталійович

Категорія Національний публічний діяч
Дата народження 14.12.1964
Місце народження м. Рівне
Громадянство Україна
Остання посада Генеральна прокуратура України, Генеральний прокурор України
Дата звільнення 29.08.2019
Остання зміна профілю: 6 вересня 2019 р.

Досьє:

З 12.05.2016 року Верховна рада України призначила Луценка Юрія Віталійовича Генеральним прокурором України. Для цього було внесено зміни до Закону України "Про прокуратуру" та скасовано вимогу щодо наявності в Генерального прокурора України юридичної освіти. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Генеральної прокуратури України було подано до Верховної Ради 11.05.2016 року, а вже 12.05.2016 року Закон був проголосований Верховною Радою, підписаний Президентом України та оприлюднений в офіційному виданні, що дозволило в той же день обрати Юрія Луценка Генеральним прокурором. Така оперативність в прийнятті Верховною Радою закону та введенні його в дію була безпрецендентною. Народні депутати та ЗМІ неодноразово заявляли, що при прийнятті вищезгаданого законопроекту було порушено Закон України "Про Регламент Верховної Ради України". Зокрема, в статті 107 Закону "Про Регламент Верховної Ради України" зазначається, що відхилений Верховною Радою законопроект або законопроект, що повторює його за суттю, не може бути внесений на поточній та наступній за нею позачерговій сесіях Верховної Ради відповідного скликання. Відхилений законопроект знімається з розгляду із відповідним зазначенням про це в базі даних законопроектів електронної комп'ютерної мережі веб-сайту Верховної Ради. Разом з тим, аналогічний проголосованому 12.05.2016 року законопроект був відхилений 10.05.2016 року. 

В ЗМІ в липні 2017 року повідомлялось, що народний депутат Олег Ляшко подав до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури заяву про вчинення злочину за обставинами призначення Юрія Луценка на посаду. Прес-служба Спеціалізованої антикорупційної прокуратури підтвердила, що за заявою було відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 364 КК України (Зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки).

До призначення на посаду Генерального прокурора, Юрій Луценко в період з 27.11.2014 до 12.05.2016 року був народним депутатом, головою фракції Партії "Блок Петра Порошенка" у Верховній Раді, членом Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. В 2014 році Юрій Луценко був призначений на посаду позаштатного радника Президента України Петра Порошенка. Згідно з Указом Президента від 4 грудня 2006 року № 1026/2006 Юрій Луценко також перебував на посаді радника Президента України Віктора Ющенка. 

Згідно з офіційною біографією, з 1994 року Юрій Луценко займав посади в органах державої влади та місцевого самоврядування:

1994-1996 р. – Рівненська обласна рада, заступник голови.
1996-1997 р. – Рівненська обласна державна адміністрація, голова комітету економіки.
1997-1998 р. – Міністерство України у справах науки і технологій, заступник
міністра.
1998-1999 р. – Кабінет міністрів України, помічник Прем’єр-міністра України.
1999-2002 р. – помічник-консультант народного депутата України О.Мороза.
1996-1998 р. – секретар Політради СПУ.
2002-2005 р. – Верховна Рада України, народний депутат України IV скликання, фракція СПУ.
2005-2006, 2007-2010 р. – Міністр внутрішніх справ України.
У 2006-му створив та очолив громадянський рух “Народна самооборона”. У 2007-му очолив передвиборчий блок “Наша Україна-Народна Самооборона”, був народним депутатом України VI скликання.

В грудні 2010 року був затриманий за підозрою у вчинені кримінального правопорушення та перебував під вартою до винесення вироку 27.02.2012 року. Після чого відбував покарання до квітня 2013 року, коли був помилуваний Президентом України Віктором Януковичем.

У травні 2013 року оголосив про створення надпартійного руху - Ініціативи “Третя Українська Республіка”.
27 серпня 2014 року був обраний головою політичної партії “Блок Петра Порошенка”.
27 листопада 2014 року обраний головою парламентської фракції партії “Блок Петра Порошенка”, народний депутат України VIIІ скликання.

Вироками Печерського районного суду міста Києва від 27.02.2012 та 17.08.2012 року Юрія Луценка було засуджено за вчинення кримінальних правопорушень:

27.02.2012 року -  визнано винним у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) та ч. 3 ст. 365 КК України (Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу, в редакції до набрання чинності Законом № 3207-VІ від 07.04.2011) Шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим покаранням призначено остаточне покарання у вигляді 4 (чотирьох) років позбавлення волі з позбавленням права займати посади, повязані з виконанням організаційно - розпорядчих та адміністративно - господарських обовязків на установах, підприємствах, організаціях всіх форм власності строком на 3 (три) роки, з конфіскацією всього особисто належного йому майна, та з позбавленням 1 рангу державного службовця. Суть звинувачень полягала в тому, що перебуваючи на посаді Міністра внутрішніх справ Юрій Луценко призначив на посаду у Міністерстві внутрішніх справ та присвоїв звання особі, що фактично виконувала функції його водія.

17.08.2012 року - визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України та засуджено до 2 (двох) років обмеження волі з позбавленням права займати посади, пов'язані з виконанням організаційно - розпорядчих та адміністративно - господарських обов'язків на установах, підприємствах, організаціях всіх форм власності строком на 3(три) роки. Цей строк зарахований судов м період відбування покарання за вироком від 27.02.2012 року. Суть звинувачень полягава в тому, що Юрій Луценко надав дозвіл на продовження оперативно-розшукових заходів проти особи, оперативно-розшукова справа проти якої мала бути закрита. 

02.10.2012 року в газеті «Коммерсантъ Украина» було опубліковано інтерв'ю голови моніторингового комітету ПАРЄ Андреса Еркеля, в якому він висловив припущення, що Юрій Луценко є політичним в'язнем.

03.07.2012 року Європейський суд з прав людини визнав порушення державою Україна прав Луценка, підтвердив, що дії обставини справи мають ознаки політичного переслідування, зобов'язав державу Україна сплатити Юрію Луценку 15000 (п'ятнадцять тисяч) євро. відшкодування моральної шкоди.

Указом Президента України Віктора Януковича №197/2013 від 7 квітня 2013 року Юрія Луценка звільнено від подальшого відбування покарання. 

Дружина Юрія Луценка - Луценко Ірина Степанівна , народний депутат, заступник голови фракції Партії "Блок Петра Порошенка", 03.05.2017 року призначена на посаду Представника Президента України у Верховній Раді.  Раніше Ірина Луценко була співзасновницею ряду юридичних осіб:  ТОВ "УКРАЇНСЬКІ НОВІТНІ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЇ"ТОВ "БЕЛ ФАМ"ТОВ "СІТІ КОНЕКТ" (попередня назва - ТОВ "Бізнес-центр "Лотос"), ТОВ "ГЕЙТВЭЙ-ХАРЬКОВ СЕРВИС ЛТД."ТОВ "ГЕЙТВЭЙ-ХАРЬКОВ СЕРВИС ЛТД." було припинене у 2010 році. 

Частка у ТОВ "УКРАЇНСЬКІ НОВІТНІ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЇ" була продана Кулакову Валерію Едуардовичу, станом на грудень 2017 року кінцевим бенефіціарним власником підприємства є Мазепа Ігор Олександрович.

В 2006 році розпорядженням Міністерства внутрішніх справ № 763 від 13.09.2006 року, підрозділи внутрішніх справ, що користуються послугами мобільного зв'язку різних операторів зобов'язувались підключитись до послуг ТОВ "Українські новітні телекомунікації". На момент видачі такого розпорядження Ірина Луценко працювала фінансовим директором ТОВ "Українські новітні телекомунікації", що підтвердила тодішня співвласниця компанії Олена Воскобойнікова. Розпоряджння було видано в період перебування Юрія Луценка на посаді Міністра внутрішніх справ. Підписав розпорядження заступник Міністра внутрішніх справ Новіков Олександр Васильович, який відповідав за питання кадрової політики, освіти та внутрішньої безпеки в міністерстві.  За матеріально-технічне забезпечення МВС відповідала інший заступник Міністра - Лідія Порєчкіна.

ТОВ "БЕЛ ФАМ"ТОВ "СІТІ КОНЕКТ" (попередня назва - ТОВ "Бізнес-центр "Лотос") станом на грудень 2017 ркоу належать Луценку Олександру Юрійовичу - сину Ірини та Юрія Луценків. 

Видами діяльності ТОВ "Сіті Конект", згідно з інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб, є "Комплексне обслуговування об'єктів", "Інший пасажирський наземний транспорт, н. в. і. у. (основний)", "Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту", "Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна", "Управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту". Підприємству належить будинок за адресою м.Київ, вулиця Туполєва Академіка, будинок 19. За інформацією ЗМІ - це бізнес-центр, приміщення якого здаються в оренду. Також з ТОВ "Сіті Конект" пов'язаний скандал навколо сім'ї Луценків.

ТОВ "Сіті Конект" здавало в оренду квартири за адресою вулиця Еспланадна 32-В у центрі Києва. Квартири належали Риженко Світлані Сергіївні

Риженко Світлана Сергіївна працювала разом з Луценко Іриною у 1999 році в Антимонопольному комітеті України. Пізніше Світлана Риженко була співзасновницею ТОВ "Українські новітні телекомунікації"- в 2011 році разом з Іриною Луценко, в 2009 році разом з батьком Ірини Луценко Степаном НарембікомЗа її власним твердженням вона була лише працівником цього підприємства. В 2009 році Світлана Риженко придбала вісім квартир у центрі міста Києва за адресою вулиця Еспланадна, будинок 32-В та стала співзасноником об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Еспланадна 32-В". При цьому, журналісти з'ясували, що незважаючи на наявність нерухомості в Києві, Світлана Риженко живе у скромному будинку в селі Зазим’я Київської област, а квартири в Києві здає в оренду через ТОВ "Бізнес центр "Лотос".  Після публікації інформації про володіння Світланою Риженко квартир, вона їх продала народному депутату Глібу Загорію. В жовтні 2016 року Гліб Загорій заявив, що у 2009 році Світлана Риженко придбала квартири на позичені в нього гроші. Далі жінка не змогла повернути борг і вони домовилися, що нерухомість перейде у власність Загорія за оціночною вартістю з урахуванням проведеного ремонту.

За повідомленням веб-сайту Національного антикорупційного бюро, 26 жовтня 2016 року НАБУ розпочало інформаційно-аналітичну перевірку зазначених відомостей на предмет наявності ознак корупційного правопорушення (припущення, що кінцевим бенефіціаром отримання доходів від використання комерційної нерухомості за згаданою адресою може бути син Генерального прокурора України Юрія Луценка – Олександр), разом з тим відомство наголосило, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку.

В декларації Юрія Луценка про доходи за 2016 рік вказано, що Юрій Луценко з дружиною мають право користування житловим будинком загальною площею 859 метрів квадратних в селі Стоянка неподалік Києва. Будинок належить Нарембіку Степану Васильовичу, за інформацією ЗМІ - це батько Ірини Степанівни Луценко. Нарембік Степан Васильович був співзасновником юридичних осіб: ТОВ "СІТІ КОНЕКТ"ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "УКРАЇНСЬКІ НОВІТНІ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЇ". Частку в яких передав Ірині Луценко. За інформацією ЗМІ, з 1996 до 2007 Степан Нарембік був керівником ВАТ "Дубновантажтранс" (перейменовано в ПАТ "Дакор Вест").

За повідомленням прес-служби НАБУ, на підставі ухвали Солом'янського районного суду міста Києва у справі № 760/15878/17 за заявою колишнього заступника Генерального прокурора України Рената Кузьміна, Національним антикорупційним бюро відкрито кримінальне провадження за фактом незаконного збагачення Юрія Луценка (ст. 368-2 КК України). 

Рідний брат Юрія Луценка - Луценко Сергій Віталійович. В період з 06.09.2012 року до 12.12.2012 року Сергій Луценко був народним депутатом від Блоку "НАША УКРАЇНА – НАРОДНА САМООБОРОНА".

Сергій Луценко є власником часток в ряді юридичних осіб: ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ЦЕНТР ГЕНЕЗИС"ТОВ "ЗІМЕКС" (припинено), СВК "ІНФО-ЦЕНТР"ТОВ "ПРИВАТЕКСПРЕС" (в стані припинення).

ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ЦЕНТР ГЕНЕЗИС" зареєстроване за адресою 03084, м.Київ, Конча-Заспа, вул. Столичне Шосе, 27 км, за цією з адресою зареєстроване Дочірнє Підприємство "КЛІНІЧНИЙ САНАТОРІЙ "ЖОВТЕНЬ" ЗАКРИТОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРПРОФОЗДОРОВНИЦЯ". Співзасновником ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ЦЕНТР ГЕНЕЗИС" разом з Сергієм Луценком є МОХАММАД РОКАЙ. Той же МОХАММАД РОКАЙ є співзасновником ТОВ "МЦ "АР'ЯНА МЕДІКАЛ ТОП ГРУП" (основний вид діяльності - "Діяльність лікарняних закладів"), ТОВ "ЕКСПЕРТНА ГРУПА ФАВОРИТ", ТОВ "АНТАРЕС-ІНВЕСТ". ТОВ "ЕКСПЕРТНА ГРУПА ФАВОРИТ", ТОВ "АНТАРЕС-ІНВЕСТ".

ГО "Центр протидії корупції" з публічних джерел виявлені фактичні обставини, які вказують на можливе вчинення Юрієм Луценком злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу України. Так, з оприлюдненого "Al Jazeera" вироку Краматорського міського суду Донецької області від 28 березня 2017 року по справі №234/4135/17, можна припустити що Луценко Ю.В. міг зловживати своїм службовим становищем в інтересах ТОВ "Інвестиційний Капітал Україна", здійснював вплив на хід та результати досудового розслідування з метою недопущення розслідування співучасті  ТОВ "Інвестиційний Капітал Україна" у легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом від діяльності злочинної організації Сергія Курченка.

Крім того, з метою прикриття бездіяльності слідства стосовно ТОВ Інвестиційний Капітал Україна», Луценко, користуючись повноваженнями державного експерта з питань таємниць, 08 червня 2017 року прийняв незаконне рішення про засекречення вказаного вироку суду, ти самим чинив службове підроблення.   

У зв'язку з вищевикладеним, ГО "Центр протидії корупції" 12.01.2018 ркоу спрямувало до Національного антикорупційного бюро України заяву про злочин (за посиланням детальніше про суть справи). 

Кар'єра:

Зв'язки:

Дані з декларації про доходи:

Рік Посада Доходи декларанта, UAH Доходи родини, UAH Витрати та інші правочини декларанта, UAH
2018 Генеральна прокуратура України, Генеральний прокурор України 1 807 499,00 2 425 206,00 1 426 592,00
2017 Генеральна прокуратура України, Генеральний прокурор України 1 591 351,00 4 155 562,00 646 936,00
2017 Генеральна прокуратура України, Генеральний прокурор України 1 591 351,00 4 155 562,00 646 936,00
2016 Генеральна прокуратура України, Генеральний прокурор України 1 408 546,00 2 090 666,00
2015 Генеральна прокуратура України, Генеральний прокурор України 182 765,00 3 971 825,00
2015 Генеральна прокуратура, генеральний прокурор україни 76 105,78 3 004 575,36 Не зазначалось
2014 Верховна рада України, Депутат 8-го скликання 20 138,00 1 301 073,18 Не зазначалось
2013 Верховна рада України, Депутат 8-го скликання 158 813,00 6 385 975,00 Не зазначалось

Грошові активи:

Декларант Родина
Рік Вид активу UAH USD EUR Інше UAH USD EUR Інше
2018 Вклади 828 895,00 10 990,00 2 921,00 1 733 905,00 1 922,00 1 211,00
Готівка 30 000,00 45 000,00 245 000,00 50 000,00
Інше
2017 Вклади 1 331 766,00 11 419,00 2 960,00 2 166 020,00 1 966,00 1 250,00
Готівка 10 000,00 53 000,00 260 000,00 60 000,00
Інше
2017 Вклади 1 331 766,00 11 419,00 2 960,00 2 166 020,00 1 966,00 1 250,00
Готівка 10 000,00 53 000,00 260 000,00 60 000,00
Інше
2016 Вклади 796 095,00 4 723,00 1,00 2 442 286,00 1 983,00 1 131,00
Готівка 130 000,00 195 000,00 300 000,00 60 000,00
Інше
2015 Вклади 12 514,00 6 472,00 469,00 2 240 121,00 1 556,00 1 392,00
Готівка 150 000,00 1 830 815,00 280 000,00 50 000,00
Інше 7 713 889,00
2015 Вклади 167 848,92 2 364 946,74
2014 Вклади 110 153,32 3 037 748,78
2013 Вклади 80 126,33 74 467,00

Дарунки, призи, виграші:

Рік Cума в декларанта, UAH Сума в сім'ї, UAH
2018
2017 289 350,00 578 700,00
2017 289 350,00 578 700,00
2016 132 585,00 362 170,00
2015
2015
2014
2013 5 071 163,00

Фінансові зобов’язання:

Рік Сума в декларанта Сума в сім'ї
2018 UAH UAH
2017 UAH UAH
2017 UAH UAH
2016 UAH UAH
2015 UAH UAH 596 200,00
2015 UAH
UAH 479 560,00
2014 UAH
UAH 247 612,00
2013 UAH
UAH 78 000,00

Нерухомість декларанта і родини:

Рік Земля Будинки Квартири Інша нерухомість
2018
Декларант
2475.0 м²
Родина
776.0 м²
Декларант
859.0 м²
Родина
203.9 м²
Декларант
181.0 м²
Декларант
80.0 м²
Родина
90.1 м²
2017
Декларант
2475.0 м²
Родина
776.0 м²
Декларант
859.0 м²
Родина
203.9 м²
Декларант
181.0 м²
Декларант
80.0 м²
Родина
90.1 м²
2017
Декларант
2475.0 м²
Родина
775.0 м²
Декларант
859.0 м²
Родина
203.9 м²
Декларант
181.0 м²
Декларант
80.0 м²
Родина
92.2 м²
2016
Декларант
2475.0 м²
Родина
776.0 м²
Декларант
859.0 м²
Родина
203.9 м²
Декларант
181.0 м²
Декларант
80.0 м²
Родина
90.1 м²
2015
Декларант
2475.0 м²
Родина
776.0 м²
Декларант
859.0 м²
Родина
203.9 м²
Декларант
108.6 м²
181.0 м²
Родина
92.2 м²
Декларант
80.0 м²
Родина
316.8 м²
2015
Родина
775.0 м²
2475.0 м²
Родина
203.9 м²
859.0 м²
Декларант
21.7 м²
181.0 м²
Родина
92.2 м²
Родина
35.0 м²
43.44 м²
316.8 м²
2014
Родина
750.0 м²
Родина
203.9 м²
Декларант
27.5 м²
Родина
186.9 м²
Родина
316.8 м²
2013
Родина
7500.0 м²
Родина
203.9 м²
Декларант
27.5 м²
Родина
186.9 м²
Родина
316.8 м²

Транспортні засоби:

Рік Транспортні засоби
2018 Декларант
 • Toyota Camry 2013.0
Родина
 • Toyota (В угоні) Land Cruiser 200 (В угоні) 2010.0
 • Mercedes-Benz GLS 350D 2017.0
 • Hyundai Grand Santa Fe 2015.0
2017 Декларант
 • Toyota Camry 2013.0
Родина
 • Toyota (В угоні) Land Cruiser 200 (В угоні) 2010.0
 • Mercedes-Benz GLS 350D 2017.0
 • Hyundai Grand Santa Fe 2015.0
2017 Декларант
 • Toyota Camry 2013.0
Родина
 • Toyota (В угоні) Land Cruiser 200 (В угоні) 2010.0
 • Mercedes-Benz GLS 350D 2017.0
 • Hyundai Grand Santa Fe 2015.0
2016 Декларант
 • Toyota Camry 2013.0
Родина
 • Toyota (В угоні) Land Cruiser 200 (В угоні) 2010.0
 • Mercedes-Benz GL 500 2014.0
2015 Декларант
 • Toyota Camry 2012.0
Родина
 • BMW X5 2014.0
 • Mercedes-Benz GL 500 2014.0
 • Toyota (В угоні) Land Cruiser 200 (В угоні) 2010.0
2015 Декларант
 • Toyota Camry 3.5 л 2012
Родина
 • BMW X5 2.998 куб. см. 2014
 • Mercedes-Benz GL 550 5 куб. см. 2014
2014 Декларант
 • Toyota Camry 2012
Родина
 • Volkswagen Touareg 2013
 • Mercedes-Benz GL550 2013
2013 Родина
 • Mersedes-Benz GL 550 2007