PEP.org.ua

Богдан Андрій Йосипович

Богдан Андрій Йосипович

Категорія Національний публічний діяч
Дата народження 03.12.1976
Місце народження м. Львів
Остання посада Офіс Президента України, Керівник
Остання зміна профілю: 27 серпня 2019 р.

Досьє:

Народився й виріс у Львові, в сім'ї доцента кафедри цивільного права та процесу Львівського державного університету ім. Івана Франка. Сам закінчив цей вуз у 1998 році, де його одногрупником був майбутній заступник генпрокурора Віталій Касько. У 2001 році Богдан отримав свідоцтво адвоката та переїхав до Києва.

У столиці Богдан почав працювати юристом компанії "Правіс", яку заснували колишній студент батька Олексій Резніков разом з однокурсниками Сергієм Власенком (майбутній нардеп кількох скликань від "Батьківщини") та Ігорем Пукшиним (майбутній заступник Секретаріату президента Віктора Ющенка). "Правіс" спеціалізувалася на господарських та адміністративних спорах з державними органами, насамперед — податковими. За даними ЗМІ, крім адвокатської роботи, в цей час він також працював помічником судді Київського апеляційного суду Михайла Новікова

Згодом Богдан перейшов до адвокатського об'єднання "Адвокатська фірма "Пукшин і партнери", яку заснував Пукшин після того, як пішов з "Правісу". В одному з інтерв'ю Богдан розповідав, що в 2004-му році був членом команди, яка працювала над рішенням Верховного Суду про третій тур президентських виборів і саме у виборчому штабі Віктора Ющенка познайомився з Петром Порошенком.

Під час Помаранчевої революції Богдан також познайомився з близьким другом українського олігарха Ігоря Коломойського Геннадієм Корбаном, якому надавав йому "юридичні послуги".

У грудні 2006-го року Богдан став керівним партнером фірми Пукшина, яка змінила назву на АО "АФ "Юридичні радники". Наступного року Богдан як адвокат представляв інтереси тодішнього глави Міністерства внутрішніх справ Юрія Луценка у справі про незаконну роздачу нагородної зброї, яку той виграв.

У тому ж році балотувався до Верховної Ради за списками блоку "Наша Україна - Народна самооборона"(№93 у списку), але на час виборів прохідним виявилось 80 місце в списку.

Восени 2007 року Богдан почав працювати помічником (з грудня 2007 по березень 2009 року) на громадських засадах у депутата "Блоку Юлії Тимошенко" Андрія Портнова, а згодом був призначений заступником тодішнього міністра юстиції Микола Оніщука.

Після того як Віктор Янукович виграв президентські вибори у 2010 році, Портнов вийшов з БЮТ і став заступником голови Адміністрації президента, а Богдан зберіг своє місце в уряді й обійняв посаду заступника міністра Кабінету міністрів України та урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики. 

У лютому 2011 року уряд прийняв рішення про ліквідацію посади заступника міністра Кабінету міністрів – урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики. Однак у липні 2013 року Кабмін відновлює посаду урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики, прирівнявши до посади заступника міністра, й знову призначає на неї Богдана.

Після Євромайдану та відставки уряду Миколи Азарова з Кабміну звільнився й сам Богдан. У вересні 2014 його посада потрапила в список тих, що підлягають люстрації. Після цього він йде головним юрисконсультом в ТОВ "Юридична фірма "Статус", де серед засновників зазначені Пукшин Наталія та його брат Ігор Богдан (станом на травень 2019 року працював судовим розпорядником у Верховному суді).

У березні 2014 року Коломойського призначили губернатором Дніпропетровської області, а його заступниками стали вже давні друзі Богдана — Борис Філатов та Корбан. У травні 2014 року Коломойський призначив Богдана своїм радником. За словами самого Богдана, до того часу він лише кілька разів перетинався з олігархом на публічних зустрічах, але тісно спілкуватися вони почали саме в 2014 році. 

Восени того ж року вдруге балотувався до Верховної Ради - вже по списку президентської партії "Блок Петра Порошенка" під 74 номером. Пізніше в одному з інтерв'ю Богдан зізнався, що пропозицію увійти до списку БПП йому озвучив "один із заступників" Коломойського. Менш ніж за рік після виборів 74-те місце у списку стало прохідним через похід деяких депутатів у виконавчу владу, однак на той час, за словами самого Богдана, у Коломойського остаточно зіпсувались взаємовідносини з президентом. Відповідно у лютому 2016-го року Рада ухвалила закон №3700 (так званий закон "імені Богдана" або "партійну диктатуру") щодо виключення кандидатів у депутати з виборчого списку у багатомандатному окрузі, яким скасував його реєстрацію. До цього, за твердженнями депутатів, у БПП боялись переводити своїх депутатів в уряд, оскільки в такому разі мандат отримав би Богдан.

25 березня того року БПП виключив Богдана зі свого виборчого списку, а наступного дня Центральна виборча комісія за зверненням партії своєю постановою виключила Богдана з виборчого списку політсили.

У грудні 2017 року Конституційний Суд визнав неконституційними і скасував закон про виключення кандидатів у депутати парламенту з виборчого списку партії в тій його частині, де за підсумками голосування такі не отримали права на розподіл мандатів у багатомандатному окрузі. На підставі цього Богдан у березні наступного року звернувся до суду з проханням визнати протиправною та скасувати постанову ЦВК від 26 березня 2016 року в частині виключення з виборчого списку БПП та зобов'язати ЦВК визнати його обраним депутатом Ради та зареєструвати в якості парламентарія. Однак суд своїм рішенням суд відмовив йому у задоволенні позову.

За інформацією проекту Bihus.info, у цьому ж році Богдан почав представляти інтереси Богдана Якимця, якого називають неформальним помічником і другом керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького. Богдан розкривати інформацію про співпрацю також відмовився, заявивши, що Якимця обслуговували його юристи, але не він особисто. Варто зазначити, що у квітні 2018 року в помешканні Якимця відбувся обшук в рамках кримінального провадження за фактом вимагання 2 млн дол. США у у колишнього голови харківської податкової Станіслава Денисюка.

В команді Володимира Зеленського

В одному зі своїх останніх інтерв'ю Богдан заявив, що був одним з тих, хто переконав Володимира Зеленського балотуватись в президенти. За його словами, це був "2015, може, кінець 2014-го року", коли Богдан рекомендував Зеленському спочатку пройти до парламенту по округу на Дніпропетровщині, який залишився без нардепа після обрання Філатова мером Дніпра. Однак Зеленський від такої ідеї відмовився. Як зазначив Богдан до розмови про майбутню участь у президентських перегонах повернулись у березні 2018-го року, коли соціологічні опитування продемонстрували значний рейтинг Зеленського.

При цьому під час самої передвиборчої кампанії представники команди Зеленського не визнавали активну участь Богдана у їхньому штабі. Так на питання про те, чи є представники Коломойського у команді Зеленського керівник штабу Іван Баканов відповідав: "Ні, мені про таку людину невідомо. Ви маєте на увазі Андрія Богдана? Він юрист, немає питань".

Політконсультант Зеленського Дмитро Разумков відзначав, що "ключових позицій" у Богдана немає, а сам він "допомагає у юридичних питаннях". Однак у журналістському розслідуванні проекту Bihus.info, оприлюдненому 8 квітня, ішлося, що від початку 2019 року Богдан щомісяця літав в Ізраїль, де на той час проживав Коломойський.

У програмі "Схеми", журналісти стверджували, що Богдан у 2018 році щонайменше тричі супроводжував Зеленського під час польотів до Женеви, коли там мешкав Коломойський перед переїздом в Ізраїль, та двічі вже до Тель-Авіву - у листопаді та грудні, причому під час грудневої поїздки до них також долучився тодішній голова партії "Слуга народу" Баканов. Також журналісти з'ясували, що починаючи з 2014 року Богдан шість разів перетинав російський кордон. Натомість адвокат заперечив цю інформацію і заявив про намір подати на журналістів до суду. 


Варто зазначити, що Коломойський на питання, чому юрист Зеленського часто літав до Женеви, коли там мешкав олігарх, а потім – до Тель-Авіва, куди він переїхав пізніше, відповів: "Він, перш за все, мій адвокат". В цей час Зеленський запевняв, що в його команді працюють охорона і юрист олігарха, тому що у них контракт.

Згодом з'ясувалось, що Богдан також керував у штабі Зеленського так званою групою "Дядя" та регулярно звітував Коломойському. З листування членів команди Зеленського, яке оприлюднив проект Bihus.Info, можна зрозуміти, що функції Богдана виходили далеко за межі юридичного напрямку. У листуваннях співробітники штабу між собою обговорювали, що у Богдана є відокремлений "медіа-офіс" з власним бюджетом, управлінням та повноваженнями.

Сам Богдан пізніше підтвердив, що офіційним представником партії "Слуга народу" (яка висувала Зеленського у президенти) став лише у січні 2019 року, та дійсно у штабі займався майже всім.

Напередодні другого туру президентських виборів "Схеми" повідомили, що Богдан 13 березня таємно відвідував Конституційний суд, де мав зустріч із тодішнім головою суду Станіславом Шевчуком. Журналісти припустили, що мова могла йти долю закону "Про очищення влади", оскільки він підпадає під дію цього закону. Згодом Шевчук заявив, що знає Богдана понад 10 років і не говорив із ним про закон щодо люстрації.

Сам Богдан пізніше теж визнав, що мав зустріч із Шевчуком, яка, за його словами, стосувалась лише скасування напередодні КС статті щодо незаконного збагачення.

20 травня 2019 року Зеленський офіційно заступив на посаду президента України, а 21 травня своїм указом призначив Богдана главою Адміністрації президента. 

За даними джерел ЗМІ в оточенні нового президента, спецпредставник Держдепартаменту США Курт Волкер настійно рекомендував главі держави не призначати Богдана на цю посаду як людину, пов'язану з Коломойським. Зеленський взяв час на роздуми, але все ж призначив Богдана на цю посаду.

Крім того, що посада Богдана в уряді Азарова підпадає під дію люстраційного закону "Про очищення влади", а сам Богдан фігурує у звіті Департаменту з питань люстрації про результати збору та узагальнення інформації щодо реалізації Закону України "Про очищення влади" як особа, у якої "виявлені критерії люстрації". Отже, він не має права працювати в держорганах до 2024 року. Сам Богдан заявляв, що під дію закону "Про очищення влади" попав несправедливо. 

23 травня 2019 року на офіційному сайті Електронних петицій до президента України була зареєстрована петиція "за відставку Глави Адміністрації Президента Богдана Андрія Йосиповича", яка за один день зібрала 25 000 необхідних підписів. Станом на 10:00 30.05.2019 кількість підписів складала 33 138.

24 травня 2019 року до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшло дві позовні заяви про визнання протиправним та скасування указу президента України від 21.05.2019 року № 304/2019 "Про призначення А.Богдана Главою Адміністрації Президента України". Як повідомила прес-служба суду, заяви подані громадською організацією "Громадський люстраційний комітет" і фізичною особою. Справи зареєстровані за номерами 9901/283/19 і 9901/284/19. Однак вже 29 червня суд розцінив позов як необґрунтований (у справі № 9901/284/19). Зазначено, що оскільки позивач не є учасником (суб'єктом) правовідносин з призначення Богдана главою Адміністрації президента України, то такий указ не породжує для позивача права на захист, тобто права на звернення із цим адміністративним позовом.

20 червня 2019 року президенту Зеленському презентували концепцію реформування Адміністрації президента. Її вирішили перейменувати в Офіс президента і перенести з вулиці Банкової в Український дім на Європейській площі Києва. Представляв проєкт столичний девелопер Андрій Вавриш. Раніше Вавриш у своєму Facebook оприлюднив фотографії, що свідчать про його товариські стосунки з Богданом, що згодом підтвердив і сам глава ОП.

У кінці серпня журналісти Вihus.info зафіксували, як Богдан та Вавриш три дні, у тому числі День Незалежності України, провели на весіллі впливового юриста Андрія Довбенка.

Офшорне минуле

Згодом журналісти Bihus.Info з'ясували, що 2016-му році Фонд гарантування вкладів фізичних осіб виявив кредитну аферу із залученням офшорної компанії з Віргінських островів Idelberg resources INC(Айдельберг ресорсіс ІНК), а Богдан був представником цієї компанії за довіреністю.

Кредитна афера полягала в тому, що Idelberg resources, за даними слідства, допомогла ВАТ "Світловодський маслосиркомбінат" (у подальшому назву змінено на ПАТ "Світловодський маслосиркомбінат", далі ПАТ "СМСК") з групи "Клуб сиру" не розрахуватися за кредит у ТОВ "Банк "Фінанси та Кредит" (у подальшому реорганізовано у ВАТ "Банк "Фінанси та кредит", а потім змінено назву на ПАТ "Банк "Фінанси та кредит").

Маслосиркомбінат отримав кредит ще у 2007 році. У 2009-му, коли кредит вже мав бути погашений, борг комбінату перед банком становив близько 150-ти мільйонів гривень. Коли ж банк звернувся за стягненням застави за кредитом, офшорна фірма Idelberg resources заявила, що теж претендує на гроші комбінату.

Справа розглядалася в Господарському суді Київської області. За одним позовом Idelberg вимагала повернути їй більше 52-ох мільйонів гривень, ніби-то позичених комбінату раніше. У другому позові вимагала ще понад 150 мільйонів гривень, за які комбінат нібито поручився за позикою для ПАТ "Карлівський завод сухого молока".

В Idelberg стверджувала, що отримала право вимоги на них від інших теж офшорних компаній: MASCINI HOLDINGS LIMITED та UKRFUNDING LIMITED з Кіпру. Маслосирокомбінат офіційно визнав свій борг. І в один день - 23.06.2009 - Господарський суд Київської області підтримав обидва позови Idelberg resources. У матеріалах кримінального провадження № 42016101040000020 від 05.02.2016 року, Idelberg resources названа фіктивною.

Сам Андрій Богдан напряму засвітився в цій компанії у 2014-му році. Довіреність на представництво Idelberg resources йому видав його давній бізнес-партнер Олександр Баулін - син тодішнього голови Конституційного Суду України Юрія Бауліна.

У схемі виведення грошей з банку засвітились і інші колеги Андрія Богдана. Зокрема, у членах правління "Світловодського маслосиркомбінату" свого часу був Олександр Коваленко. Ця ж людина за довіреністю, виданою у квітні 2019 року особисто Андрієм Богданом, отримала право розпоряджатися його земельними ділянками під Києвом. Сам Богдан також підтвердив знайомство з Коваленком.

Ще один колега Богдана, Роман Бабій, у схемі виведення кредитного боргу перед банком "Фінансами та кредит" через офшор представляв у судах сам "Світловодський маслосиркомбінат". У реєстрі адвокатів Бабій зареєстрований у офісі вже згадуваної компанії "Пукшин та партнери". У червні 2019 року був включений до виборчого списку партії "Слуга народу" на парламентських виборах під №48.

Колега Бабія і Богдана, яка в реєстрі адвокатів також зареєстрована в офісі "Пукшин та партнери", Зоя Касперчик, у 2015-му році подавала від імені Idelberg resources касаційну скаргу до Вищого господарського суду. Також людей, які у справі мають бути опонентами (представника підприємства-боржника і представницю офшорної компанії-кредитора) пов'язує не лише спільна юридична адреса, але й бізнес. У фірмі "Гельд-Енергія" Касперчик одна із співвласників, а Бабій - керівник.

Подібну схему журналісти Bihus.Info знайшли в історії, де фігурує банк "Надра". У 2008 році фінустанова, акціонерами якого на той час були брати Сегаль - Ілля та Вадим - видав фактично їхній же компанії "Каховка Пром-Агро" кредит у 25 мільйонів доларів під заставу соєпереробного заводу. Потім банк продали олігарху Дмитру Фірташу. І банк - вже Фірташа - звернувся за своїм боргом. Компанія "Каховка Пром-Агро" почала процедуру банкрутства, а "Надра" через суд отримав заставу - завод. І продав його спорідненим структурам. Зрештою соєпереробний завод опинився у "Місто банку" партнера Фірташа Івана Фурсіна.

У 2015-му році, коли "Надра" почав банкрутувати, а представники Фонду гарантування вкладів увійшли в управління, прокинулася кіпрська офшорна компанія VESDIX INVESTMENTS LIMITED. Вона заявила, що позичала власникам соєпереробного заводу більше 125 мільйонів гривень, та хоче їх отримати. Суд став на бік офшорки і повернув уже перепроданий завод першому власнику - фірмі-банкруту братів Сегаль "Каховка Пром-Агро". Так "Надра" в особі ФГВФО залишився і без повернутого кредиту, і без застави, тобто заводу.

Офіційно у суді компанію VESDIX INVESTMENTS представляв згадуваний Роман Бабій. Крім того, у 2015-му році серед засновників кіпрської компанії була віргінська фірма Idelberg resources, інтереси якої по довіреності представляв Богдан.

Справа Геннадія Корбана

Богдан очолював групу захисників Геннадія Корбана після того, як 31 жовтня 2015 року того було затримано. Коли його привезли в ГПУ і забрали телефон, єдиний номер, який згадав Корбан, був номер Богдана і, за його словами, працював безкоштовно.

Корбану були пред'явлені підозри за чотирма статтями КК: ст. 255 (Створення організованої злочинної організації), ст. 191 (Привласнення, розтрата майна: за фактом розкрадання коштів з "Фонду оборони країни"), ст. 349 (Затримання представника влади або працівника правоохоронних органів в якості заручника), ст. 289 (Викрадення автомобільного транспорту).

У березні 2016 року Корбану було обрано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. Навесні 2016 року за одним з епізодів підозри суд засудив Корбана до півтора року позбавлення волі умовно. Корбан визнав провину і уклав мирову угоду з екс-головою Держагентства земельних ресурсів Сергієм Рудиком, в організації викрадення якого його звинувачували.

"Квартирна" справа Віталія Каська

22 березня 2016 року суд наклав арешт на квартиру Віталія Каська. За версією ГПУ колишній заступник генпрокурора обманом заволодів квартирою в Києві площею 155 квадратних метрів, яку раніше йому надали в ГПУ для службового користування. У 2003 році колишній заступник генпрокурора, начебто, вже скористався правом отримати житло від держави. Тоді йому надали однокімнатну квартиру площею 48 квадратних метрів.

10 квітня 2016 року Каську повідомили про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень - злочинів, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 4 ст. 358 КК України (шахрайство щодо отримання службових квартир). 14 квітня суд обрав Каську запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання на строк досудового розслідування до 10 червня.

Одним з адвокатів Каська погодився бути його друг і колишній однокурсник Богдан. Коментуючи це рішення Богдана, його батько в одному з інтерв'ю пояснив це тим, що відносини між ними мали велику довіру.

Згодом суд зняв арешт з квартири Каська, а прокуратура закрила кримінальне провадження проти колишнього заступника генпрокурора.

Справа "Приватбанку"

Богдан до призначення головою АП представляв в судах інтереси колишнього власника "Приватбанку" Коломойського в справі про націоналізацію фінустанови. За словами Богдана, націоналізація банку з точки зору юриспруденції була незаконною. "Я не знаю економічних нюансів цієї справи, я не є фінансистом, банківським діячем і не можу оцінити цього масиву інформації з точки зору економіки. Але з точки зору юриспруденції ця схема націоналізації була вчинена з великими порушеннями закону", заявив Богдан.

Водночас після свого призначення глава АП заявив, що призупиняє свою адвокатську діяльність. Як свідчить профіль Богдана в Єдиному реєстрі адвокатів України, право на заняття адвокатською діяльністю зупинено згідно п.1 ч.1 ст.31 ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" з 22.05.2019 на підставі заяви.

Кар'єра:

Зв'язки:

Статки:

У 2011 році Богдан став власником маєтку на 560 кв.м у елітній Конча-Заспі під Києвом(житловий масив "Краєвид"). У липні 2013 року колишня дружина Богдана стала власницею двох сусідніх квартир у центрі Києва загальною площею майже 300 кв.м. 

Маєток Богдана в Конча-Заспі("Наші Гроші" з Денисом Бігусом)

У жовтні 2013 року Богдан оформив на себе низку нежитлових, найвірогідніше, офісних приміщень на Дніпровській набережній. Їх він здає в оренду.

Також Богдану належить нежитлове приміщення в центрі Києва загальною площею 150 кв. м. по вулиці Шота Руставелі.