photo

Крючков Дмитро Васильович

Категорія Пов'язана особа
Дата народження
Остання посада ПрАТ "ХОЛДИНГОВА КОМПАНІЯ "ЕНЕРГОМЕРЕЖА", Голова
icon
ЗВ’ЯЗКИ з фізичними особами
Iм’я Тип зв’язку Перiод
дружина
рідний брат
icon
ЗВ’ЯЗКИ з юридичними особами
Iм’я Тип зв’язку Код
Голова 32113410
icon
Кримінальні провадження та санкції:

Станом на 13 червня 2018 р. перебуває у всеукраїнському розшуку за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого СТ.191 Ч.5 СТ.364 Ч.2 Кримінального кодексу України. Зник 17 травня 2017 р.

icon
Досьє:

У 2016 році Національне антикорупційне бюро оголосило Дмитра Крючкова у розшук у справі про виведення третини мільярда гривень з ПАТ "Запоріжжяобленерго" через переуступку фірмі прав на отримання коштів за поставлену місцевим заводам електроенергію.

Так у 2014-му році Крючков став керівником приватної компанії ПАТ "ХК "Енергомережа". І вже за рік вона взяла під контроль роботу ПАТ "Запоріжжяобленерго", АТ "Харківобленерго" та ПАТ "Черкасиобленерго".

Журналісти "Схем"(спільний проєкт "Радіо Свобода" і телеканала "UA:Перший") отримали записи телефонних розмов Крючкова, які свідчать причетність до вказаних подій й братів Суркісів та соратника екс-президента Петра Порошенка Ігоря Кононенка. Як стверджують журналісти, експертиза довела високу вірогідність, що голоси співрозмовників є справжніми.

Згідно розслідування, у 2015 році Крючков почав працювати на Суркісів, які через кіпрські KERELIO COMMERCIAL LIMITED та LEX PERFECTA LIMITED контролювали "Запоріжжяобленерго", хоча контрольний пакет акцій компанії належить державі в особі Фонду держмайна.

Так під час розмови, датованої 19 квітня 2015 року, Крючков звітував Кононенку, що вже приготував схему, як зірвати збори акціонерів "Запоріжжяобленерго", призначені на 21 квітня, щоб на засіданні не змінили його керівника. За інформацією "Схем" порядок денний тих зборів підприємства передбачав припинення повноваження керівника "Запоріжжяобленерго" Ігоря Корніленкова. Саме цьому намагався запобігти Крючков, брати Суркіси та Кононенко. Адже Корніленков був їхнім ставленником.

Після сумнівних з точки зору легітимності зборів акціонерів, "Запоріжжяобленерго" отримало двох керівників із правом підпису. Один із них був креатурою братів Суркісів, інший – людиною з конкуруючого табору українського олігарха Костянтин а Григоришина, якому через BIKONTIA ENTEPRISES LIMITED належало 12,3% обленерго.

Наприкінці того ж дня Григорій Суркіс телефонував Крючкову, який мав не допустити такого двовладдя. Співрозмовники обговорили, як попри все не втратити контроль над обленерго, а забезпечити це мав уже Кононенко.

Як зазначається в сюжеті, Корніленков сприяв реалізації корупційної схему, яку розслідувало НАБУ та вже визнали незаконною в українських судах. Вона принесла щонайменше півмільярда гривень збитків напівдержавному "Запоріжжяобленерго". Суть схеми полягала в тому, що ще в 2015 році "Запоріжжяобленерго" погодилось, що великі місцеві промислові підприємства платитимуть за вже поставлену електроенергію приватній компанії Крючкова "Енергомережа". А ця фірма, в свою чергу, потім мусить віддати гроші постачальнику. На ці нехитрі тристоронні договори пішли такі заводи олігархів: "Запорізький титано-магнієвий комбінат", "Дніпроспецсталь" і "Запорізький завод феросплав". От тільки гроші за електроенергію "Запоріжжяобленерго" від Крючкова так і не дочекалось. Таким чином тільки у 2015 році напівдержавне підприємство недоотримало півмільярда гривень.

Офіційне слідство встановило, що частина одержаних від цих підприємств грошей переводилася у готівку і розподілялася між різними учасниками корупційної схеми. І судячи з оприлюднених розмов, Крючков регулярно давав вказівки відвозити різні суми грошей в офіс братам Суркісам. На момент завершення розслідування у 2019 році, підозрюваних у справі було двоє – сам Дмитро Крючков і вже колишній керівник "Запоріжжяобленерго" Корніленков. Останній, за даними детективів, переховувався від українського правосуддя у Росії.

Як свідчать подальші розмови братів Суркісів з Крючковим, вони намагались реалізовувати подібні схеми й на інших енергетичних компаніях з контрольною державною часткою. Так у розмові між Григорієм Суркісом і Крючковим, що відбулася після скандальних зборів акціонерів "Запоріжжяобленерго", вони згадують й про ПАТ "Черкасиобленерго", побоюючись повторення запорізької ситуації. 

У 2015-2016 рр. безпосередньо управляла підприємством лояльна братам Суркісам людина – Світлана Кузьмінська, на той час ще й співмешканка Крючкова. На одному із записів вона замість Крючкова по його телефону давала вказівку водію вказівку завезти 600 тисяч доларів у приймальню Суркісів.

У Черкасах детективи НАБУ виявили схему з виведення грошей, яка була ідентична розкритій у Запоріжжі. Керівниця "Черкасобленерго" Кузьмінська, "Енергомережа" Крючкова та підприємство олігарха Дмитра Фірташа ПАТ "Азот", за версією слідства, домовились, що за поставлену електроенергію "Азот" розрахується з Крючковим. А той вже у свою чергу перерахує гроші обленерго. Так "Енергомережа" отримала майже 300 мільйонів гривень. Але гроші обленерго не віддала.

Ще одним регіоном, де Крючков із братами Суркісами втілювали свої плани, була Харківська область та місцевий постачальник електроенергії "Харківобленерго", де 65% акцій належить державі в особі ФДУ. Для контролю за обленерго Крючков і Суркіси прагнули поставити на підприємство лояльний до себе менеджмент, як в Запоріжжі та Черкасах. Навесні 2015 року їм це вдається з використанням адмінресурсу. 

З оприлюднених записів, Крючков телефонував людині, голос якої схожий на впливового нардепа від "Народного фронту" й близького соратника міністра внутрішніх справ Арсена Авакова Ігоря Котвіцького. У розмові Крючков заручився підтримкою тодішнього очільника Харківщині та майбутнього глави АП Ігоря Райніна. Також Крючков запевнив співрозмовників, що ситуація щодо "Харківобленерго" під контролем на рівні президента Петра Порошенка.

За інформацією "Схем", через день після тієї розмови наглядова рада енергокомпанії призначила новим виконуючим обов'язки керівника Володимира Яворського. Телефонні розмови також доводять, що разом із партнерами Крючков зірвав збори акціонерів "Харківобленерго", щоб не втратити контроль над підприємством та, імовірно, залучав для цього радника голови Харківської ОДА Сергія Стороженка. Того ж дня Крючков прозвітував Ігорю Суркісу, що все під його контролем. Наглядова рада тоді не змінилась, а креатура Крючкова залишилась у керма "Харківобленерго".

Після початку розслідування справ детективами НАБУ, Крючков втік з України у Росію, а потім, перебуваючи у розшуку, опинився у Німеччині, де був затриманий місцевою поліцією. У квітні 2018 року журналісти зафільмували, як за кілька днів після арешту Крючкова, кортеж, яким користуються брати Суркіси, відвідував Адміністрацію президента. Одночасно із Суркісами до АП заїжджав і депутат від Блоку Петра Порошенка, якого називали куратором судової системи та органів прокуратури Олександр Грановський. Того ж місяця був зафіксований і другий візит Суркісів до адміністрації Порошенка одночасно з Грановським.

Самі Суркіси спростовували свою причетність до діяльності Крючкова, але їх декілька разів викликали на допит у статусі свідків.

Письмово Крючков згадав усіх фігурантів телефонних розмов, підтверджуючи корупційну зацікавленість найближчого оточення Порошенка. Водночас він утримався від різких коментарів щодо братів Суркісів: від яких, за його словами, отримував допомогу зі зв’язками, порадами та кадрами.

Детальніше у відео:


15 квітня 2019 року Крючков прибув до України та був затриманий НАБУ. 17 квітня 2019 року суд взяв під варту Крючкова, із заставою в 7 мільйонів замість 346, на яких наполягало НАБУ.

25 липня 2019 року Солом’янський районний суд Києва зняв електронний браслет Крючкова, проте подовжив термін дії решти його обов'язків до 29 серпня.

Брат Леонід Крючков до 2016 року був заступником директора ДП "Укрінмаш" з концерну "Укроборонпром".

icon
ДОКУМЕНТИ
інші варіації імені

Kriuchkov Dimitry Vasylovych

Kryuchkov Dmitri Vasil'yevich

Krjuchkov Dmitrij Vasil'evich

Крючков Дмитрий Васильевич

Kriuchkov Dmytro Vasyl'ovych

Kryuchkov Dmitrij Vasil'evich

Krjuchkov Dmitro Vasil'ovich

Krioutchkov Dmytro Vasylovytch

Krjuchkov Dmitrijj Vasil′evich

Kriuchkov Dmytro Vasylovych

Kryuchkov Dmitry Vasil'yevich

Criuchcov Dmytro Vasyl'ovych

Krjučkov Dmytro Vasylʹovyč

Krjučkov Dmitro Vasil'ovič

Kryuchkov Dimitry Vasil'yevich

Krjutschkow Dmytro Wasylowytsch

Kryuchkov Dmȳtro Vasȳlovȳch

Krûčkov Dmitrij Vasil′evič

Krjuchkov Dmytro Vasyl'ovych

Kryuchkov Dmitriy Vasil'yevich

Kryuchkov Dmytro Vasyl'ovych

Krûčkov Dmitro Vasil′ovič

Kriuchkov Dmitrii Vasilevich

Kriuchkov Dmitry Vasylovych