Аваков Олександр Арсенович

Аваков Олександр Арсенович

Категорія Член сім'ї
Дата народження
Громадянин(-ка) Україна
Остання посада Avitalia s.r.l., Радник (consigliare)
icon
ЗВ’ЯЗКИ з фізичними особами
Iм’я Тип зв’язку Перiод
мати


Кабінет міністрів України , член Кабінету Міністрів України - Міністр внутрішніх справ України

батько
ділові зв'язки

є (були) пов'язаними з  ТОВ "ТЕЛЕКОМПАНІЯ "АТН"


Міністерство внутрішніх справ України , Заступник Міністра внутрішніх справ України керівник апарату

ділові зв'язки

є (були) підозрюваними у кримінальному провадженні №42015000000001349 

ділові зв'язки

є (були) пов'язаними з "Фондом сприяння розвитку засобі масової інформації"


ПП "КАРСТ-8" , Бенефіціарний власник

ділові зв'язки

є (були) повязаними з ПП "КАРСТ-8"

Підтверджено: 17.05.2018 інформація ЄДРПОУ
ділові зв'язки

є (були) пов'язані з ТОВ "БЕДЖ" 

ділові зв'язки

є (були) пов'язаними з ПАТ "IНВЕСТОР"

ділові зв'язки

є (були) пов'язаними з  ТОВ "ТЕЛЕКОМПАНІЯ "АТН"

ділові зв'язки

є (були) підозрюваними у кримінальному провадженні №42015000000001349 

ділові зв'язки

є (були) пов'язаними з ТОВ "Органіка-2007"

ділові зв'язки

є (були) пов'язаними з ТОВ "ДНІПРОВЕНД"


Верховна Рада України , Народний депутат України VIIІ скликання

ділові зв'язки

є (були) пов'язаними з  ТОВ "ТЕЛЕКОМПАНІЯ "АТН"

ділові зв'язки

є (були) пов'язаними з ПАТ "IНВЕСТОР"

ділові зв'язки

є (були) пов'язаними з ПАТ "IНВЕСТОР"

ділові зв'язки

є (були) пов'язаними з  ТОВ "ТЕЛЕКОМПАНІЯ "АТН"

ділові зв'язки

є (були) пов'язаними з ТОВ "ВІТЕР"

ділові зв'язки

є (були) пов'язаними з  ПАТ "IНВЕСТОР"

ділові зв'язки

За даними НАБУ, підробив документи для участі ТОВ «Дніпровенд» в переговорній процедурі закупівлі рюкзаків в МВС України, яку лобіював Олександр Аваков.

ділові зв'язки

є (були) пов'язаними з  ПАТ "IНВЕСТОР"

icon
ЗВ’ЯЗКИ з юридичними особами
Iм’я Тип зв’язку Код
Колишній засновник/учасник 35645334
Бенефіціарний власник 40877529
Бенефіціарний власник 42765335
Акціонер 14060483
Радник (consigliare) FR02711880605
Підтверджено: 21.04.2018 Інформація реєстру Італії
Олександр Аваков любіював укладення договору між Міністерством внутрішніх справ та ТОВ «Дніпровенд». 36296623
Бенефіціарний власник 19358916
Бенефіціарний власник 14060483
Підтверджено: 21.04.2018 інформація ЄДРПОУ
Засновник 33900501
Підтверджено: 25.02.2019 інформація ЄДРПОУ
Бенефіціарний власник 35247093
Бенефіціарний власник 34016872
Бенефіціарний власник 32337241
Бенефіціарний власник 31340562
Бенефіціарний власник 32336557
icon
Кримінальні провадження та санкції:

7 липня 2015 військова прокуратура зареєструвала  кримінальне провадження №42015000000001349 про можливу розтрату державних коштів при закупівлі рюкзаків Міністерством внутрішніх справ (договори від 25 лютого 2015 року). З березня 2016 справу розслідувало Національне антикорупційне бюро.

31 жовтня 2017 року детективи НАБУ затримали Олександра Авакова за підозрою у підбурюванні заступника міністра МВС Сергія Чеботаря до розтрати коштів МВС шляхом зловживання своїм службовим становищем, вчиненим за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах. Третім підозрюваним став харківський підприємець Володимир Литвин.

1 листопада 2017 року суд застосував до Олександра Авакова запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання (текст рішення суду).

За повідомленням веб-сайту "Судовий репортер", Солом’янський суд міста Києва у кримінальному провадженні №42015000000001349 04.05.2018 року наклав арешт на квартири, машиномісця та акції Олександра Авакова. Серед іншого, було арештовано акції Олександра Авакова в АТ"Інвестор" (43,7%).

За версією НАБУ, Олександр Аваков як приватна особа організував закупівлю рюкзаків для Міністерства внутрішніх справ України. При цьому, він скористався особистими стосунками із заступником Міністра внутрішніх справ Сергієм Чеботарем

За даними НАБУ, на момент закупівлі на складах МВС було 2000 невикористаних рюкзаків. Аваков-молодший начебто домовився про виготовлення рюкзаків з підприємцем Володимиром Литвином, який, у свою чергу,  залучив ТОВ «Дніпровенд», що мало ознаки фіктивності, для участі у переговорній процедурі закупівлі з МВС. 

Завдяки зв’язкам підозрюваного Авакова  ТОВ «Дніпровенд» отримало контракт на постачання 5000 рюкзаків за ціною 2899 грн за одиницю. До контракту додавався перелік вимог до рюкзаків щодо розміру, тканини, кишень, клапанів, ортопедичних властивостей тощо. За версією НАБУ, ТОВ «Дніпровенд», яка отримала контракт, по факту існувала лише для обміну документами. Насправді рюкзаки шили у кустарний спосіб декілька приватних підприємців, а також підприємства пенітенціарної системи. У березні-травні 2015 року приватний підприємець Литвин фактично поставив до МВС 5000 рюкзаків, які за документами нібито надійшли від «Дніпровенд». МВС прийняло рюкзаки і сплатило «Дніпровенд»майже 14,5 млн грн, які згодом через низку фіктивних підприємств були конвертовані у готівку. 

3 серпня 2016 року детективи НАБУ отримали висновок Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ). Відповідно до нього, поставлені МВС рюкзаки у більшості ознак конструкційних деталей та елементів не відповідають технічним вимогам до предмета закупівлі.

Відповідно до висновку судової товарознавчої експертизи, поставлені МВС рюкзаки пошиті в умовах кустарного виробництва та містять дефекти. Ринкова вартість фактично поставлених рюкзаків станом на лютий 2015 року становила 555 грн без ПДВ.

У результаті МВС отримало неякісну продукцію, яка не відповідає вимогам, встановленим самим Міністерством, витративши при цьому 14,5 млн грн бюджетних коштів.

icon
Досьє:

Олександр Аваков син міністра внутрішніх справ Арсена Авакова (на посаді з 27.04.2014 - по сьогодні)

За інформацією ЗМІ, у 2011 році Mercedes, власником якого був Олександр Аваков, збив людину. За даними ДАІ, за кермом був друг Авакова-молодшого, Олександр був на пасажирському сидінні. Аваков стверджував, що аварія сталася через те, що нетверезий чоловік вибіг на дорогу. 

У 2015 році опипнився в епіцентрі скандалу, коли журналісти повідомили, що Олександр придбав квартиру в Києві площею 375 кв.м. Вартість квартири 4,4 млн грн.

Міністр Аваков пояснив, що син займається бізнесом, а також активами, які йому залишились після переходу батька на держслужбу. Міністр сказав, що його син має бізнес в Італії, Литві та Україні, але компанії не назвав.

За словами батька, у серпні 2014 року Олександр пішов добровольцем у батальйон спеціального призначення «Київ-1». Ніс службу у Слов'янську, Красному Лимані, Краматорську, Курахово. 17 лютого 2015 звільнений в запас.

У лютому 2016 року програма «Схеми» оприлюднила відеозапис, зроблений прихованою камерою, ймовірно, у грудні 2014 року в кабінеті колишнього заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря.


На ньому чоловік, схожий на Чеботаря, домовляється про закупівлю партії рюкзаків для обласних управлінь МВС із людиною, яку схожою на сина Авакова. 

Запис було вперше опубліковано на каналі YouTube Sans Corruption («Без корупції») у січні 2016 року. 

За даними «Вісника державних закупівель», 25 лютого 2015 року Міністерство внутрішніх справ уклало договори про придбання рюкзаків з ТОВ «Дніпровенд» на 14,5 млн грн.

Олександр Аваков разом з матір'ю є співвласником ряду компаній: ПАТ"ІНВЕСТОР"ТОВ "ДНІПРОВЕНД", ПАТ "АКБ "БАЗИС"ПАТ"ІНВЕСТОР"ТОВ "ТРАСТОВА КОМПАНІЯ АВАКОВА" , ПП "КАРСТ-8" , ТОВ "ТЕЛЕКОМПАНІЯ "АТН""ФОНД СПРИЯННЯ РОЗВИТКУ ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ"ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ВИДАВНИЧИЙ БУДИНОК "ІНВЕСТОР"ДП "ІНВЕСТОР ЕЛІТ СЕРВІС".  ПАТ"ІНВЕСТОР" - підприємство, яке володіє або має частки у ДП "ІНВЕСТОР ОХОРОНА СЕРВІС"ДП "ДОСЛІДНИЙ ЦЕНТР МЕДІАТЕХНОЛОГІЙ"ДП "ІНВЕСТОР ЕЛІТ БУД"ПП "КАРСТ-8", ПАТ "АКБ "БАЗИС", ТОВ "ІНВЕСТОР-ФОНД" ТОВ "БЕДЖ"ТОВ "ВІТЕР"ТОВ "ВИДАВНИЧИЙ БУДИНОК "ІНВЕСТОР" ТОВ "ЕНЕРГЕТИЧНІ МАШИНИ" ТОВ "ЕНЕРДЖІ АКТИВ",  ТОВ "ОРГАНІКА-2007"ТОВ "ТЕЛЕКОМПАНІЯ "АТН".

Як з'ясували журналісти проєкту "Слідство.Інфо", з 2019-го року син міністра внутрішніх справ став власником значної комерційної нерухомості в Києві. Зокрема, на початку 2019-го року Олександр Аваков придбав 25% акцій ТОВ ІСрента, яке володіло власником готелю "Голосіївський". Ще 25% придбав давній друг міністра МВС Ігор Котвіцький. Третім співвласником з часткою у 50% згодом став Максим Косарьков через ТОВ "ІКД-Альянс". 

Водночас журналісти припускають, що Косарьков не є реальним співвласник готелю. Найкоштовнішим майном Косарькова на момент виходу матеріалу був автомобіль Daewoo Lanos 1999 року випуску та однокімнатна квартира у Гостомелі під Києвом. У коментарі журналістам чоловік запевнив, що гроші на купівлю готелю взяв у кредит, але суми кредиту не назвав.

Крім того, Косарьков фігурує в іншій структурі, пов’язаній з родиною Авакових. Зокрема, він у першому кварталі 2021 року став бенефіціарним власником інвестиційного фонду "Кепітал Нерухомість" зі статутним капіталом понад 200 мільйонів гривень, який обслуговується у ТОВ КУА "Кепітал Менеджмент". Клієнтами останньої є родина Авакових.

Оскільки Котвіцький на момент придбання акцій готелю був народним депутатом, він задекларував вартість покупки: частка у 25% обійшлася йому у 250 тисяч гривень. Відтак, весь готель міг коштувати новим власникам лише мільйон гривень. Ця сума виглядає дивною, бо двома роками раніше американська компанія Eastern Securities Inc. купила акції готелю "Голосіївський" за 111 мільйонів гривень, тобто у понад сто разів дорожче.

За інформацією журналістів, згадану суму ще у 2011 році американська фірма позичила ПАТ "Акордбанк", бенефіціарний власник якого - чоловік ескміністра фінансів Оксани Маркарової Данило Волинець. Ці кошти лежали в банку кілька років, аж поки не постало питання докапіталізації фінансової установи на вимогу Нацбанку. І ось тоді Волинець обміняв акції готелю на цей борг, за рахунок якого і збільшив статутний капітал "Акордбанку". Таким чином банк вижив, а готель опинився у власності американської фірми, яка тісно пов’язана з Інвестиційною компанією ІТТ-Інвест Волинця (спільно вони були акціонерами низки українських підприємств, а також їх пов’язував спільний менеджмент). Тобто Волинець продав акції готелю близькій до власного бізнесу фірмі.

Угода між Волинцем та Eastern Securities Inc. у 2018-му році привернула увагу слідчих поліції, які угледіли в цій операції можливе відмивання коштів. Співробітники Головного слідчого управління Нацполіції розслідували ймовірне зловживання службовим становищем працівниками Нацбанку підозрюючи, що ті неналежно перевіряли кошти, якими здійснювалася докапіталізація банків. Стосувалося це провадження, зокрема, й "Акордбанку".2

Зокрема, в судових ухвалах йдеться про надання слідчому доступу до деяких документів фірми Eastern Securities Inc. та готелю "Голосіївський". Водночас самі ухвали зникли з офіційного реєстру судових рішень, але їхні копії збереглися в базах аналітичних систем. Згадані ухвали суду датовані 23 листопада 2018 року. А через два місяці після цього співвласниками готелю "Голосіївський" стали Котвіцький та Аваков-молодший.

Також журналісти виявили ще одну будівлю у центрі Києва, яка нещодавно перейшла у власність Олександра Авакова. Її зв’язок з групою ІТТ менш очевидний, але є певні ознаки цього зв’язку. Йдеться про 4-поверховий офісний центр на вулиці Інститутській із власною закритою територією і паркінгом. В’їзд до цієї будівлі — через вулицю Банкову, яка веде до Офісу президента.

У червні 2019-го власником офісного центру став інвестиційний фонд "Верона". Ще через місяць контролювати цей фонд почав Олександр Аваков. А наприкінці 2019-го він зробив внесок у статут "Верони" на суму 16,4 мільйона гривень. Тобто виглядає, що 4-поверхова будівля в урядовому кварталі столиці дісталася сину глави МВС після внеску 16,4 мільйона гривень. При цьому, рієлтори припускають, що вартість будівлі може коливатися в межах 125-138 мільйонів гривень.

Детальніше у матеріалі:


Також "Слідство.Інфо" з'ясувало, що син міністра внутрішніх справ став власником сонячної електростанції поблизу Києва. Офіційно електростанція належить компанії "Екопром-Сервіс". Її заснували у 2016 році і тоді ж ця фірма придбала земельну ділянку на майже 17 гектарів у селі Іванків, що за 25 кілометрів від Києва.

У 2019 році Олександр Аваков став бенефіціарним власником цієї фірми. А згодом вона побудувала згадану сонячну електростанцію. Як свідчать документи компанії, оприлюднені на офіційному сайті національного регулятора, електростанцію побудували за 2,5 місяця. Вартість робіт склала 90,5 мільйона гривень. А сам об’єкт після введення в експлуатацію оцінили майже у 83 мільйона гривень. Потужність електростанції складає майже 5,4 МВт.

У червні 2020 року електростанція Авакова отримала так званий "зелений" тариф до 2030 року.

Це не єдиний актив оточення міністра Авакова, пов’язаний зі сонячною енергетикою. Загалом, на травень 2021 року, було щонайменше 5 сонячних електростанцій загальною потужністю близько 68 МВт, які контролює родина міністра чи близькі до нього люди. Так у 2019 році інвестиційний фонд "Форсайт Інвест", який контролює дружина міністра внутрішніх справ Інна Авакова, став співвласником компанії "Трихати-Еліос". Ця фірма володіє майже 41 гектаром землі на Миколаївщині, на якій розміщена сонячна електростанція потужністю близько 24 МВт. Її ввели в експлуатацію наприкінці 2019 року, а на початку 2020-го встановили для неї "зелений" тариф. Серед співвласників електростанції також Котвіцький, довірена особа Авакових Геннадій Гаєвой та близький до родини міністра Вілен Шатворян.

Також, як писав Центр протидії корупції, дружина міністра внутрішніх справ спільно з Котвіцьким володіє сонячною електростанцією на Херсонщині потужністю 25 МВт. Вона розташована на ділянці площею понад 25 гектарів. Компанія, на яку оформлена електростанція, називається "Підстепне сонце". 26 квітня 2019 року НКРЕКП своєю постановою встановила для "Підстепного поля" так званий "зелений" тариф.

Раніше видання "Наші гроші" повідомляло, що 13 електростанцій в Херсонській і Миколаївській областях використовували телефон та адресу фірми Авакової та Котвіцького "Підстепне сонце".

Як з'ясували журналісти Bihus.Info, Аваков-молодший та близьке оточення міністра використовують на своїх автівках несправжні номерні знаки. Зокрема, номери, які не зареєстровані за жодним транспортним засобом, використовуються на автомобілі, який регулярно супроводжує Олександра Авакова.

icon
ДОКУМЕНТИ
Виписки з реєстру компаній
Інші документи
інші варіації імені

Awakow Oleksandr Arsenowytsch

Avakov Oleksandr Arsenovych

Avakov Oleksandr Arsenovȳch

Avakov Aleksandr Arsenevich

Avakov Oleksandr Arsenovyč

Avakov Olexandr Arsenovych

Avakov Oleksandr Arsenovytch

Avakov Oleksandr Arsenovič

Avakov Aleksandr Arsen'yevich

Аваков Александр Арсеньевич

Avakov Aleksandr Arsen′evič

Avakov Aleksandr Arsen'evich

Avakov Oleksandr Arsenovich

Avakov Alexandr Arsen'yevich

Avakov Aleksandr Arsen′evich

Avacov Olecsandr Arsenovych