Ви хочете нам написати, бо...
Згідно діючого Закону 361-IX, національні публічні діячі - фізичні особи, які виконують або виконували в Україні визначні публічні функції, передбачені п. 37 частини першої статті 1 цього Закону.
Тобто, з формально розуміння цього визначення, усі особи, які будь-коли “виконували” такі функції, вважаються НПД.
НПД, які були внесені до Реєстру на основі Закону 1702-VII (який втратив чинність), та які на момент набрання чинності нової редакції Закону (361-IX) втратили статус національного публічного діяча (у зв’язку зі спливом трьох років, смертю тощо), відображаються у Реєстрі іншим, ніж активні профілі кольором (ПІБ таких осіб зазначено сірим кольором), що свідчить про можливий менший ризик такої особи для цілей фінансового моніторингу.
Відповідно до 12 Рекомендації FATF (пункти п. 44, 45), при визначенні того, чи є особа ПЕПом або пов’язаною з публічним діячем особою варто орієнтуватись не на часові рамки, а на рівень ризику що притаманний теперішньому статусу особи. Зокрема, необхідно враховувати чи особа зберегла свій рівень впливу та зв’язки, наскільки її теперішня діяльність пов’язана із попередніми публічними функціями. Рівень ризику членів сім’ї та пов’язаних з ПЕПом осіб після закінчення виконання ним публічних функцій залежить від рівня ризику публічного діяча, що зберігся. Тому ми не видаляємо інформацію про внесених до бази осіб після спливу трьох років, а відображаємо досьє такої особи іншим кольором, що свідчить про можливий менший ризик такої особи для цілей фінансового моніторингу
У випадках, якщо ми вважаємо, що ризик притаманний статусу особи зберігся - досьє не відображається іншим кольором, але факт спливу більш ніж трьох років користувач може дізнатись із дати звільнення з останньої посади, вказаної в профілі.
Ми вважаємо, що ризик притаманний статусу національного публічного діяча, зберігся якщо:
Інколи інформація в досьє про ваше звільнення може бути не актуалізованою. В такому разі напишіть нам. Наші аналітики можуть попросити вас надати підтверджуючі документи (наказ про звільнення).
Більше інформації у розділі
Скоріш за все, станом на сьогодні ви досі зазначені керівником вказаного державного підприємства відповідно до інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДРПОУ) (Перевірити інформацію можна за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch)
Інформація з ЄДРПОУ є одним з основних джерел для ВІДКРИТОГО РЕЄСТРУ НАЦІОНАЛЬНИХ ПУБЛІЧНИХ ДІЯЧІВ УКРАЇНИ (Реєстр), оскільки ЄДРПОУ є офіційним державним реєстром, робота якого адмініструється Міністерством юстиції України.
Відповідно до статті 89 Цивільного кодексу України зміни до установчих документів юридичної особи, які стосуються відомостей, включених до єдиного державного реєстру, набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації.
Тобто, аби зміни керівника мали силу для третіх осіб, в тому числі для ГО «Центр протидії корупції» як адміністратора Реєстру, потрібно подати відповідний пакет документів державному реєстратору для зміни керівника в порядку, передбаченому Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», щоб відповідні зміни були відображені у ЄДРПОУ.
Поширеною є ситуація, коли за внутрішніми документами державного підприємства керівника звільнили з посади, внесли відповідний запис у трудову книжку, однак новим керівництвом чи , іншими уповноваженими особами не було внесено інформації про зміну керівника до ЄДРПОУ, тобто не проведено державну реєстрацію зміни керівника.
В такій ситуації просимо звернутися до нас за допомогою форми зворотного зв’язку. У відповідь на звернення надійде лист від аналітика, якому на електронну адресу потрібно буде надіслати підтверджуючі документи – скан-копію трудової книжки та наказу про звільнення.
Якщо Ви впевнені, що не є і ніколи не були національним публічним діячем (пов’язаною особою), однак банк повідомив, що інформація про Вас є у Реєстрі, можливий випадок, що у Реєстрі дійсно є особа, яка має таке ж прізвище ім’я по батькові, як Ви.
Слід відмітити, що у Реєстрі, окрім розширених досьє, зазвичай немає інформації про дату народження публічного діяча (пов’язаних осіб), повністю немає інформації про ідентифікаційний код, фото тощо. Якщо банківський працівник виявив ваше прізвище, ім’я та по-батькові в Реєстрі, йому потрібно здійснити додаткові заходи для ідентифікації клієнта, щоб впевнитись, що ви не є публічним діячем (пов’язаною особою). Відтак пропонуємо повідомити банку вказані обставини та узгодити питання щодо потреби подачі банку додаткових документів для ідентифікації клієнта чи інших дій.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» арбітражний керуючий - фізична особа, призначена господарським судом у встановленому порядку в справі про банкрутство як розпорядник майна, керуючий санацією або ліквідатор з числа осіб, які отримали відповідне свідоцтво і внесені до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
Згідно з статтею 41 вказаного Закону, Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження:
Таким чином, вбачається виконання арбітражними керуючими (ліквідаторами, головами ліквідаційних комісій, керуючими санацією) повноважень прирівняних до керівника боржника, наявності у них організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій з урахуванням Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Відтак ГО «Центр протидії корупції» як адміністратор Реєстру розглядає посади арбітражних керуючих (ліквідаторів, голів ліквідаційних комісій, керуючих санацією) державних підприємств та господарських товариств з державною часткою більш ніж 50 відсотків в період ліквідації/санації як таких, що мають статус національного публічного діяча.
Досьє осіб, які відповідно до українського законодавства втратили статус національного публічного діяча (пов’язаної особи), залишаються у Відкритому реєстрі національних публічних діячів, однак маркуються іншим кольором із зазначенням дати та підстави втрати статусу національного публічного діяча (пов’язаної особи) : звільнення, зміни у законодавстві, смерть тощо.
Можливо звернення містить запитання, на які є відповідь у даному розділі, або звернення не містить усієї необхідної інформації.
Звернення обов’язково має містити:
Строк розгляду звернення —до 30 днів, що відраховуються від дня надсилання звернення через форму зворотного зв’язку або від дня отримання додаткових документів від заявника.
Зверніть увагу, що не варто у зверненні давати будь-які посилання на завантаження документів. Якщо є потреба надати скан-копії документів у відповідь на скаргу надійде лист від аналітика, якому на електронну адресу потрібно буде надіслати підтверджувальні документи.
Просимо звернутися до нас за допомогою форми зворотного зв’язку.
У відповідь на звернення надійде лист від аналітика, якому на електронну адресу потрібно буде надіслати підтверджуючі документи (скан-копію свідоцтва про розлучення тощо).
Як правило, посадові обов’язки виконуючого обов’язки (тимчасово виконуючого обов’язки) керівника підприємства, установи, організації прирівняні до посадових обов’язків самого керівника, зокрема щодо наявності організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Таким чином вбачається, що особа є службовою не тільки тоді, коли вона здійснює відповідні функції чи виконує обов'язки постійно, а й тоді, коли вона робить це тимчасово або за спеціальним повноваженням, за умови, що зазначені функції чи обов'язки покладені на неї правомочним органом або правомочною службовою особою.
Таким чином, посада виконуючого обов’язки (тимчасово виконуючого обов’язки) керівника підприємства, установи, організації прирівнюється до посади керівника такого підприємства, установи, організації. Відтак, якщо на посаду керівника підприємства, установи, організації поширюється правовий статус національного публічного діяча, то з огляду на наведене такий статус поширюється і на виконуючого обов’язки (тимчасово виконуючого обов’язки) керівника підприємства, установи, організації.
Ваше досьє зазначено у реєстрі, оскільки воно підпадаєте під критерії національного публічного діяча (члена сім'ї/пов'язаної особи).
Згідно діючого Закону 361-IX, національні публічні діячі - фізичні особи, які виконують або виконували в Україні визначні публічні функції, передбачені п. 37 частини першої статті 1 цього Закону.
Тобто, з формально розуміння цього визначення, усі особи, які будь-коли “виконували” такі функції, вважаються НПД.
НПД, які були внесені до Реєстру на основі Закону 1702-VII (який втратив чинність), та які на момент набрання чинності нової редакції Закону (361-IX) втратили статус національного публічного діяча (у зв’язку зі спливом трьох років, смертю тощо), відображаються у Реєстрі іншим, ніж активні профілі кольором (ПІБ таких осіб зазначено сірим кольором), що свідчить про можливий менший ризик такої особи для цілей фінансового моніторингу.
Більше інформації у розділі
Серед тих, на кого поширюється статус НПД є керівники адміністративних, управлінських чи наглядових органів державних та казенних підприємств, господарських товариств, державна частка у статутному капіталі яких прямо чи опосередковано перевищує 50 відсотків.
Закон 361-IX не ставить в залежність навяності такого статусу від фінансування таких підприємств/товариств з Державного бюджету/активності їх діяльності/їх участі у публічних закупівлях