photo

Приватне акціонерне товариство "Миронівський хлібопродукт"

Категорія Пов'язана з ПЕП
ЄДРПОУ 25412361
Поточний стан зареєстровано
Також відома як PRIVATE JOINT-STOCK COMPANY "MYRONIVSKY HLIBOPRODUCT", PRJSC "MYRONIVSKY HLIBOPRODUCT"
Дата створення 27.03.2006
Країна Україна
Адреса 08800, Миронівка, Елеваторна, 1
icon
ПОВ’ЯЗАНІ ПУБЛІЧНІ ДІЯЧІ
Iм’я Тип зв’язку Власність, % Перiод
Бенефіціарний власник 27.03.2006 —
icon
ЗВ’ЯЗКИ з юридичними особами
Iм’я Тип зв'язку Код
Власник ΗΕ176800
Дочірня компанія 30541899
icon
Досьє

Власником контрольного пакету акцій компанії ПРАТ "Миронівський хлібопродукт" є один з найзаможніших українських олігархів Юрій Косюк. Бізнесмен регулярно потрапляє до різноманітних рейтингів найбагатших українців. Так за версією американського журналу Forbes статки Косюка у 2018 році складали 1,5 млрд дол.

Журналісти програми "Наші Гроші з Денисом Бігусом" з'ясували, що автівки мільярдера щодня порушують заборону на проїзд заповідною зоною, щоб зекономити менше 5 хвилин. Елітні машини на великій швидкості їздять повз відвідувачів парку "Феофанія" - між палацом Косюка, збудованим впритул до заповідної зони, і офісом його аграрного холдингу по інший бік парку.

У відповіді на запит з питанням "хто користується автомобілями" прес-служба "МХП" зазначила, що "це конфіденційна інформація, розголошення якої може призвести до порушення особистої безпеки Косюк Ю.А. та членів його родини", чим фактично підтвердила, що користувачами є саме мільярдер та його родичі.

Окрім того, прес-служба "МХП" в письмовій відповіді програмі надала некоректну інформацію про те, що бізнесмен нібито платить за проїзд та виділяє власні кошти на розвиток парку. Однак копій договору, чи якихось документів, що посвідчували б оплату проїзду, так і не надіслала.

Дотації з бюджету та бізнес

Фінансові успіхи Косюка та "МХП" часто пов'язують з наближеністю до керівництва держави. Так у 2005 році керівником Державного управління справами було призначено бізнес-партнера олігарха - Ігоря Тарасюка. Саме Косюк вніс 6,4 млн грн застави на рахунок Печерського суду в 2017 році, коли Тарасюку оголосили підозру у пособництві в розтраті по справі передачі "Межигір'я" екс-президенту Віктору Януковичу.

Інший соратники Косюка – Юрій Мельник - залишався міністром у важливому для олігарха Міністерстві аграрної політики в урядах політичних конкурентів Юлії Тимошенко та Януковича. Згодом Мельник став першим заступником голови правління "МХП".

Так у 2008 році компанія отримала відшкодування ПДВ та інших державних виплат на суму понад 107 млн дол(стільки ж, як за два попередні роки - 56 та 46 млн відповідно). За 2009-2010 роки ця сума становила майже 68 та 82 млн дол.

Надалі ці виплати тільки зростали. Згідно з фінансовим звітом компанії за 2012-й рік, "МХП" протягом 2010, 2011 та 2012 років отримав відшкодування ПДВ та інших державних виплат на суму 82 млн дол, майже 88 млн дол та понад 102 млн дол відповідно.

Також в 2012 році "МХП" Косюка разом з волинським ТОВ "Птахокомплекс Губин" поділили 55,3 млн грн з державного бюджету в рамках програми з відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів. 

За 2013 рік дві найбільші компанії Косюка - "Миронівський завод по виробництву комбікормів" і "Миронівський хлібопродукт" - отримали у вигляді відшкодування з бюджету понад 100 млн дол.

У 2014 році найбільші агрохолдинги отримали 300 млн дол у вигляді податкових пільг. Найбільше пільг отримали птахівники -  "Миронівський хлібопродукт" та "Укрлендфармінг". Компанії Косюка дісталося 88 млн дол з цієї суми.

Згідно звітом "МХП" за 2015 рік, відшкодування ПДВ та інші державні субсидії склали 75,5 млн дол. 

24 грудня 2015 року був прийнятий закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році", який набув чинності із 1 січня 2016 року. Згідно з новим законодавством сільськогосподарські виробники отримали право на утримання у себе лише частини ПДВ від сільськогосподарської діяльності. Виробники зерна та промислових культур, виробники великої рогатої худоби та молока, а також виробники м'яса птиці та іншої сільськогосподарської продукції утримуватимуть ПДВ у розмірі 15%, 80% та 50%, відповідно. 

Відтак за 2016 рік "МХП" отримав від відшкодування ПДВ та інших державних субсидій трохи більше 34 млн дол. Вже тоді, перед прийняттям бюджету на 2017 рік, на засіданні комітету податкової і митної політики пропонувалося обмежити суму дотацій для сільгоспвиробників до 150 млн грн для одного підприємства. Відповідну пропозицію підтримали депутати.

Однак наступного дня голова комітету Ніна Южаніна попросила колег повернутися до правки і відхилити її. Окрім присутніх на комітеті, це підтверджує стенограма засідання комітету від 20 грудня 2016 р. У результаті обмеження скасували. Після інтерв'ю Южаніної для програми "Гра слів", у якому їй нагадали про стенограму, з сайту комітету податкової і митної політики ВРУ були видалені стенограми засідань за 19-20 грудня, але у журналістів програми збереглися скріншоти.

Загалом у 2017 році сума дотацій аграрним виробникам сягнула 4 млрд грн,і вже традиційно найбільше бюджетних грошей отримав "МХП" Юрія Косюка - майже 1,4 млрд грн (53 млн дол). А перед прийняттям бюджету на 2018 рік повторилася минулорічна історія зі скасуванням обмеження, яке не дає можливості аграрним групам пов'язаних компаній отримувати більше ніж 150 млн грн дотацій на рік. Відповідна поправка була запропонована Олександром Бакуменком, який до початку роботи в парламенті очолював асоціацію "Союз птахівників України", яка фінансується "МХП".

Серед підписантів також був Микола Кучер, який на момент обрання до Ради був директором департаменту виробництва продукції рослинництва і тваринництва "Миронівського хлібопродукту".

На початку 2018-го року перший заступник голови Антимонопольного комітету України Марія Ніжнік, повідомила, що відомство допускає цінову змову у діях виробників м'яса птиці. За її словами, АМКУ запросив інформацію про подорожчання курятини в 2017 році у 9 найбільших торгових роздрібних мереж та найбільших виробників - компаній "Миронівський хлібопродукт"(38% ринку), "Комплекс Агромарс"(12%) та "Агро-Овен"(6%).

Згідно з інформацією АМКУ, за попередніми результатами дослідження ринку відомство розглядало два можливих порушення законодавства про захист економічної конкуренції: зловживання монопольним домінуючим становищем одним з найбільших виробників та антиконкурентні узгоджені дії найбільших виробників в частині узгодження цінової політики.

У червні того ж року видання Politico написало про те, що Косюк знайшов хитрий і цілком законний спосіб обійти жорсткі обмеження на імпорт курячого філе в ЄС. "Європейські фермери обурені тим, що український топ-олігарх ухиляється від мит і нарощує експорт курки, використовуючи геніальну інтерпретацію торгової угоди Брюсселя з Києвом", - йшлося в статті.

Згідно з торговим договором, Україна отримала право експортувати курячу грудинку з кісткою. Курятина з кісткою відправляється на фабрики ЄС, де кістку відрізають і продають як куряче філе, зазначав автор статті. За даними Європейської комісії даних про торгівлю, імпорт української курячої грудки з кісткою крила виріс з нуля в 2015 році до 3,5 тис тонн в 2016 році, а потім до 27 тис тонн в 2017 році.

У 2018-му відповідно до державного бюджету на аграрний сектор було виділено 6,354 млрд грн. За підсумками року аграріям виплатили 4 млрд 166,2 млн грн. І Косюк знову отримав найбільшу допомогу від держави. У звіті Групи зазначено, що вона отримала державного відшкодування відповідно до програми компенсації для будівництва і реконструкції тваринницьких ферм на суму 960 млн грн (34,371 тис дол). Ще майже 28 млн грн було виплачено компаніям "МХП" за утримання худоби. Відтак компанії, що пов'язані із однією людиною, отримали чверть від цієї суми.

Розслідування проекту Радіо Свобода "Схеми" показало, що розподіл цих компенсацій проводився не прозоро. У листопаді 2018 року журналістам "Схем" вдалося потрапити на засідання комісії Міністерства аграрної політики, яка розглядає документи охочих аграріїв на отримання дотацій. Із понад двох тисяч заявок за однією з програм ("утримання корів") було відмовлено двомстам аграрним компаніям. Наприклад, тому, що аграрії надіслали свої документи лише в електронному вигляді замість паперового або ж надали не всі довідки. Зокрема, із фіскальної служби.

При цьому підприємство "Перемога нова", бенефіціарним власником якого Косюк, замість довідки про відсутність заборгованості надало лист. Комісія, згідно з вимогами, мала б йому відмовити, та натомість зробила виняток і попросила донести відповідний документ, що врешті підприємство зробило, але на тиждень пізніше від передбаченого конкурсом терміну.

Варто зазначити, що голова аграрної комісії, Володимир Топчій раніше очолював компанію "Геоагроконсалт", клієнтами якої були саме підприємства Косюка.

Детальніше у відео:


У червні 2018 року мешканці сіл Оляниця, Заозерне та Клебань на Вінниччині поскаржились в ЄБРР на підприємства групи "МХП". Причиною скарги став постійний запах, пил та застосування гною на сусідніх полях, що зробили нестерпним життя місцевих мешканців. В скарзі також зазначено, що діяльність "МХП" призвела до різкого збільшення трафіку важких транспортних засобів через села, що спричинило пошкодження доріг і прилеглих будинків, а ризики від забруднення повітря, води та ґрунту не були вивчені належним чином. Скарга була надіслана саме до Європейського банку, бо ЄБРР уже давно співпрацює з "МХП" і кредитує підприємство Косюка.

В скарзі також зазначалось, що представниками "МХП" були вчинені фальсифікації під час громадських слухань щодо будівництва поруч із селом птахокомплексу та неналежно проведена оцінка впливу на навколишнє середовище. 

У травні 2017 року активісти Заозерного спільно з Національним екологічним центром України подали позов до Вінницького адміністративного суду вимагаючи скасування постанови місцевої адміністрації щодо розробки документації та дозволу на будівництво для ТОВ "Вінницька птахофабрика" (підрозділ ПАТ "Миронівський хлібопродукт"). Суд ухвалив рішення проти заявника у березні 2018 року, а 24 травня 2018 року це рішення було оскаржено до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Однак апеляційну скаргу залишили без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року - без змін.

При цьому інформація про вплив підприємств групи "МХП" отримала підтвердження в журналістському розслідуванні програми "Наші Гроші з Денисом Бігусом". Місцеві мешканці показали журналістам великі бурти курячого посліду, яку ПАТ "МХП" зберігає неподалік від Клебані. При цьому запевнили, що така купа біля населеного пункту не одна. Варто зазначити, що це прямо суперечить законодавству України (Закон України "Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною").

Після виходу матеріалу низка ЗМІ, які його передрукували, отримали офіційного листа від ПАТ "Миронівський Хлібопродукт" з вимогою зняти цей матеріал з публікації та погрозами судових позовів.


icon
ДОКУМЕНТИ