Верховний Суд став на бік PEP.ORG.UA

Верховний Суд відмовив у задовленні касаційної скарги народному депутату VII скликання Миколі Баграєву, який просив видалити всю інформацію про нього, що міститься у відкритому реєстрі національних публічних діячів України PEP.ORG.UA, адміністратором якого є “Центр протидії корупції”.

Про це йдеться у повідомленні Верховного суду про постановлення судового рішення 14 липня 2021 року.

У ньому зазначено, що: “такий спосіб судового захисту, як вилучення певної інформації не відповідає змісту позовних вимог і по суті, є цензурою діяльності щодо певної особи.” 

Як пояснив юрист та адвокат ГО “Центр протидії корупції” Олександр Литвин, у цьому рішенні Верховний Суд фактично застеріг публічних діячів від безпідставних позовів, оскільки їхнє бажання “підчистити” про себе інформацію розцінюватиметься як спосіб обмежити конституційні права громадян на свободу слова.

“Також Верховний Суд нагадав публічним діячам, що поширення інформації про їхню діяльність, яка міститься в публічному доступі та яка відповідає дійсності, взагалі не є предметом судового захисту. Оскільки політичні діячі та посадові особи, які обіймають публічні посади, добровільно виставили себе на публічне обговорення, тож підлягають ретельному громадському контролю і потенційно можуть зазнати гострої та сильної громадської критики у засобах масової інформації з приводу того, як вони виконували або виконують свої функції. При цьому зазначені діячі та особи не повинні мати більшого захисту своєї репутації та інших прав порівняно з іншими особами”,  – додає Олександр Литвин.

Нагадуємо, у Реєстрі оприлюднюються лише ті дані, які аналітики ГО “Центр протидії корупції” збирають у відкритих публічних та загальнодоступних джерелах. Ця інформація не є такою, що має обмежений доступ, а також вона не містить персональних даних в розумінні чинного законодавства про захист персональних даних.

Раніше екснардеп від “Народного фронту” Микола Мартиненко звинувачував ЦПК у нібито незаконному використанні його імені в контексті розслідувань кримінальних правопорушень  щодо корупційних оборудок, де його вина чи участь ще не встановлені обвинувальним вироком. Справа наразі перебуває в Печерському суді. Водночас цей суд відмовив Зої та Єлєні Таткьовій у їхніх позовах щодо видалення інформації з Реєстру. Це  колишня дружина та дочка ексголови Вищого господарського суду України - Віктора Татькова, який наразі перебуває в міжнародному розшуку у зв'язку з підозрою у вчиненні тяжких злочинів.