ЦПК виграв суд в ексрегіонала: той хотів видалитися з реєстру публічних осіб

ЦПК виграв суд в ексрегіонала: той хотів видалитися з реєстру публічних осіб

Центр протидії корупції виграв суди у ексрегіонала Миколи Баграєва та керівника ВАТ “Юність” Олександра Віскунова. Вони просили суд змусити ЦПК не називати їх публічними діячами та видалити із реєстру організації pep.org.ua.  Окрім того, суд також зобов’язав Баграєва  виплатити ЦПК  36 тисяч гривень судових витрат. 

Так, екснардеп від Партії Регіонів Микола Баграєв просив суд зобов’язати ЦПК видалити його профіль з усією інформацією. Спершу Печерський суд задовольнив позов. Однак, згодом апеляційний суд скасував рішення і повністю відмовив у задоволенні позову і стягнув на користь ЦПК 36 тисяч грн судових витрат. 

Арбітражний керуючий, який фактично виконує обов’язки керівника підприємства ВАТ “Юність”, Олександр Віскунов також просив видалити інформацію про нього. 

Також в обох позовах позивачі просили  визнати  інформацію про те, що вони є публічними діячами недостовірною.  

“Баграєв та керівник підприємства просили не називати їх публічними діячами, однак суди їм відмовили. Зрозуміло, що наявність імені у цьому реєстрі ускладнює життя публічним діячам, однак є особливі правила контролю за фінансовими операціями таких осіб. Якщо клієнтом є публічний діяч, його фінансові операції можуть бути більш ретельно перевірені і в Україні, і за кордоном. Це в першу чергу зумовлено особливим статусом такого клієнта і збільшення ризиків при проведенні фінансових операцій”, – коментує адвокат ЦПК Олександр Литвин. 

Разом з тим наявність в такому реєстрі профілю тієї чи іншої людини автоматично не робить таку людину “корупціонером” чи “злочинцем”, як зазначають більшість “пепів” . Однак кожен банк має встановити, хто її клієнт і звідки в нього гроші. 

Нагадаємо, що реєстр pep.org.ua містить інформацію про так званих «публічних діячів», їхні зв’язки з іншими публічними діячами, установами та родичами, які, відповідно до українського законодавства, банки вважають клієнтами з підвищеним ризиком.

Реєстр допомагає іноземним та вітчизняним фінансовим установам ідентифікувати серед своїх клієнтів таких публічних діячів – найвище керівництво держави, суддів, прокурорів, військових, керівників політичних партій, народних депутатів тощо. Згідно міжнародних вимог та українського законодавства з протидії відмиванню коштів, банки зобов’язані посилено контролювати фінансові операції таких високоризикованих клієнтів, зокрема перевіряти джерела їх статків.